Wystąpienie ws. Polskiego Ładu
7 marca, 2022
Dlaczego rząd udaje, że nic się nie dzieje? – wystąpienie
24 marca, 2022

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego

11 marca 2022 r. odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Podczas uroczystości parlamentarzyści wysłuchali orędzia Prezydenta RP dotyczącego bezpieczeństwa i obecności Polski w NATO oraz wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, którzy połączyli się ze zgromadzonymi online. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki odczytał przyjętą przez Sejm i Senat okolicznościową uchwałę, w której posłowie i senatorowie wzywają do konsekwentnego wzmacniania więzi transatlantyckich oraz kontynuowania solidarnego przeciwdziałania agresji rosyjskiej i udzielania Ukrainie wszechstronnego wsparcia.

W dokumencie wskazano, iż bolesne doświadczenia związane z walką ze zbrodniczymi totalitaryzmami nazistowskim i komunistycznym „zdeterminowały wysiłek Polski do trwałego zakotwiczenia w strukturach zachodniego świata opartego o zasady demokracji i samostanowienia narodów, czego wyrazem jest obecność w NATO, a członkostwo w tym pakcie uznaje się za priorytet polskiej polityki zagranicznej”.

W uchwale posłowie i senatorowie zaapelowali do rządów i parlamentów państw członkowskich NATO oraz państw stowarzyszonych o kontynuowanie „solidarnych działań służących zapewnieniu bezpieczeństwa światowego oraz zdecydowanego przeciwdziałania rosyjskiej agresji i łamaniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym humanitarnego”.

RETRANSMISJA:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisja.xsp?documentId=266B61261A050F34C12588010029D01E&symbol=STENOGRAM_TRANSMISJA