Skok na kasę Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – pytanie w sprawach bieżących
2 października, 2017
Młodzież z powiatu ząbkowickiego w Warszawie
10 października, 2017

Badaj się! Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

Pani Poseł Izabela Mrzygłocka od lat bierze udział w projektach oraz spotkaniach, których celem jest zwrócenie uwagi dorosłych Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny sprawia jednak, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi)!
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.
W piątek, 06.10., boguszowskie Centrum Kultury zorganizowało spotkanie w ramach Dnia Różowej Wstążki, którego celem jest zapoznanie ludzi z problematyką raka piersi. A już w piątek, 13.10., o godz. 17.00 w Zamku Książ odbędzie się konferencja Pro Feminy „Emocje a nowotwory” (wstęp wolny).
źródło: mz.gov.pl