Zespół „Bystrzyca” zdobywcą Grand Prix Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Żarowie
13 listopada, 2011
Izabela Katarzyna Mrzygłocka: Być może będziemy musieli zmienić Kodeks Pracy przy okazji dyskusji o tzw. umowach śmieciowych
16 listopada, 2011

Współpraca dla rozwoju aglomeracji

W Wałbrzychu spotkali się parlamentarzyści z regionu, prezydent miasta oraz wójtowie i burmistrzowie z sąsiednich gmin.
W wałbrzyskim Ratuszu spotkali się parlamentarzyści ziemi wałbrzyskiej i prezydent miasta, oraz burmistrzowie i wójtowie gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej. Omawiali strategię wspólnej walki o poprawę sytuacji społeczno-ekonomicznej aglomeracji. – To będzie właściwie kontynuacja moich działań, bo przez sześć lat posłowania cały czas wspierałam Wałbrzych w jego projektach – wyjaśnia Katarzyna Mrzygłocka, posłanka z Wałbrzycha. Dodaje, że dla niej priorytetem jest oczywiście zachodnia obwodnica miasta. – Idzie wolno, ale do przodu. Niektórzy wałbrzyszanie przestali już wierzyć, że powstanie i są zdziwieni, że będą wywłaszczani – twierdzi Mrzygłocka. Jej kolejnym celem jest sprawa odzyskania przez Wałbrzych grodzkości. Te zadania są właściwie najważniejszymi także w Deklaracji Wałbrzyskiej, którą otrzymali parlamentarzyści: Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Anna Zalewska, Monika Wielichowska i Wiesław Kilian.
Wspomina się tam także między innymi o budowie połączeń drogowych i kolejowych, o właściwym reprezentowaniu społeczności we władzach wojewódzkich i o stworzeniu przez rząd RP programu pomocy Aglomeracji Wałbrzyskiej. – Musimy działać wspólnie, bo tylko wtedy mamy szansę coś osiągnąć – mówi Tadeusz Wlaźlak, burmistrz Szczawna-Zdroju. Chciałby aby udało się zbudować odnogę obwodnicy uzdrowiska, prowadzącą w kierunku dzielnicy Konradów. Powstałaby wtedy naturalna obwodnica omijająca Szczawno i dzielnicę Biały Kamień. Wspomina także o zagospodarowaniu Góry Chełmiec i współpracy z wałbrzyską policją. – To będzie miało wpływ także na bezpieczeństwo w Szczawnie-Zdroju – wyjaśnia. Oprócz Tadeusza Wlaźlaka w spotkaniu z parlamentarzystami uczestniczył oczywiście prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, wójt Czarnego Boru, Adam Górecki, burmnistrz Boguszowa-Gorc, Waldemar Kujawa, wójt gminy Walim, Adam Hausman i burmistrz Jedliny-Zdroju, Leszek Orpel. – Jestem w sejmie nowa. Idąc tam nie wiedziałam, jaką sytuację zastanę. Okazuje się jednak, że nasi parlamentarzyści współpracują dla dobra regionu, ponad podziałami politycznymi – mówi Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, wybrana w ostatnich wyborach posłanka z Wałbrzycha.
PG (walbrzych.naszemiasto.pl, 14.11.2011)