11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada, 2011
Współpraca dla rozwoju aglomeracji
15 listopada, 2011

Zespół „Bystrzyca” zdobywcą Grand Prix Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Żarowie

Jednym z sympatyczniejszych akcentów obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę był Festiwal Pieśni Patriotycznej, zorganizowany już po raz trzynasty przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Impreza cieszy się sporą popularnością – w tym roku w hali widowiskowej, gdzie odbywał się festiwal, zaprezentowały się 24 zespoły, czyli łącznie około 300 osób z takich miejscowości, jak Środa Śląska, Stawiska, Świdnica, Wałbrzych, Dzierżoniów, Jaworzyna Śląska, Żarów, Przyłęgów, Mrowiny czy też nieco dalsze Wrocław i Kąty Wrocławskie. Dopisała także publiczność – sala tradycyjnie wypełniona była po brzegi.
Tegoroczną edycję festiwalu swoim patronatem objęła posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która ufundowała także nagrodę Grand Prix festiwalu. Trafiła ona do Zespołu Pieśni i Tańca „Bystrzyca”.
Pozostałe nagrody jury w składzie: przewodnicząca Barbara Moneta – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Lubomira Różyckiego w Świdnicy w klasie fortepianu, Renata Cichowska – pedagog, muzyk, pianista, solistka zespołu Viatori ze Świdnicy oraz Zenon Sigel – muzyk, akordeonista, tenor, solista zespołu Viatori ze Świdnicy przyznało w sześciu kategoriach. I tak w kategorii solistów do lat 12 I miejsce zajęła Kinga Borowska z Mrowin. Wśród solistów w wieku od 12 do 16 lat najlepsi okazali się Jagoda Banaszczyk ze Świdnicy (I miejsce), Marta Kurzeja z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie (II miejsce), Ilona Tomaszewska z Wrocławia (III miejsce) oraz Ewelina Wojak z Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego w Żarowie (wyróżnienie) i Natalia Zaremba z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie (również wyróżnienie).
W kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych od 12-16 lat zwyciężył zespół „Victomar” z Przyłęgowa, drugie miejsce przypadło zespołowi wokalnemu „Ósemki” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy, a trzecie zajęło trio „AMN” ze Stawiska. Wyróżnienie w tej kategorii zdobył zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach. Wśród starszych zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych (powyżej 16 lat) pierwszą nagrodę wyśpiewał sobie zespół „Małgorzata i Andrzej” ze Środy Śląskiej, a drugą – zespół wokalny Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.
W kategorii chórów szkolnych I miejsce zajął chór „Mrówki Boże” z parafii pw. MBKP i SP im. Anny Jenke w Mrowinach, drugie – chór szkolny „Libro Di Muzica” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy, a trzecie – chór placówki wsparcia dziennego „Cztery Pory Roku” Stowarzyszenia „Edukacja” w Żarowie. Wyróżnienie przyznano chórowi „Dominanta” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie. W ostatniej kategorii – chórów i zespołów śpiewaczych miejskich, gminnych, parafialnych, działających przy fundacjach związkach i stowarzyszeniach pierwsze miejsce przypadło chórowi „Cantate Domino” z Parafii pw. NSPJ w Żarowie i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie. Drugą nagrodą jury przyznało Zespołowi Muzyki Polskiej „Mokosza” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, a trzecie – chórowi „Kanon” z Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. W tej kategorii przyznano również aż trzy wyróżnienia, które powędrowały do chóru kameralnego „Senyor Rici” Żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy GCKiS w Żarowie, chóru nauczycielskiego „Laciate Cantare” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy, a także do zespołu „Żarowianie” ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Żarowie i zespołu „Odnowa” ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jaworzynie Śląskiej.
Dla wszystkich uczestników festiwalu – serdeczne gratulacje.