Wizyta w Świebodzicach
6 grudnia, 2012
PO: elastyczność lekiem na rosnące bezrobocie
13 grudnia, 2012

Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka walczy o kontrakty dla przychodni w naszym regionie

Kontraktowanie umów pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a placówkami medycznymi co roku budzi sporo emocji. – W chwili obecnej pacjenci tak naprawdę nigdy nie są pewni, czy w kolejnym roku będą mogli korzystać z tych samych usług w swojej przychodni, z których mogli korzystać do tej pory – mówi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Co roku dostaję w tej sprawie mnóstwo próśb o interwencję – dodaje parlamentarzystka. – I wcale mnie to nie dziwi, bo bywa tak, że mieszkańcy, którzy w jednym roku mieli u siebie określoną poradnię, w kolejnym roku muszą do niej jeździć do sąsiedniej miejscowości. Takie dojazdy mogą być problemem zwłaszcza dla osób starszych czy niepełnosprawnych, nie mówiąc już o przypadkach, w których ważne jest, aby na czas dotrzeć do lekarza.
Do tej pory posłanka interweniowała między innymi w sprawie przyznania kontraktów na poradnie ginekologiczno-położnicze dla Zakładu Opieki Zdrowotnej Zdrowie w Boguszowie-Gorcach, Zakładu Opieki Zdrowotnej Medicus w Żarowie oraz dla Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej. Część interwencji już doczekała się pozytywnego zakończenia – dzięki wsparciu parlamentarzystki kontrakt podpisała na przykład przychodnia w Jaworzynie. Na rezultaty kolejnych jeszcze trzeba poczekać. – Interpelowałam również do ministra zdrowia w sprawie zapewnienia pacjentom należytej dostępności do opieki lekarskiej – informuje posłanka. Przy okazji zajęła się ona również kwestią sprawowania opieki nad ciężarnymi kobietami, z której nie zawsze są one zadowolone – według „Polski Gazety Wrocławskiej” nawet w połowie przypadków.