Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej wybrał nowe władze
18 listopada, 2011
Praca w Sejmie
19 listopada, 2011

Mini świat powstanie w Ząbkowicach Śląskich?

Ma być wybudowany ręcznie przez osoby szukające pracy z powiatu ząbkowickiego i – być może – z okolic, dodatkowo te osoby wcześniej przejdą kurs języka niemieckiego, który części z nich umożliwi znalezienie pracy w innych przedsiębiorstwach. Mowa o projekcie Miniwelt, z powodzeniem zrealizowanym już w Niemczech, który teraz ma szansę na realizację w Polsce, właśnie w powiecie ząbkowickim. Czy tak się stanie – o tym rozmawiali w piątek, 10 listopada posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Irena Balikowska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Śląskich, starosta ząbkowicki Roman Fester, Jerzy Organiściak – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ząbkowickiego, Justyna Gluza – dyrektor Akademii Brunnehof Polska, Werner Schmitt – właściciel Akademii Brunnenhof Polska, dyrektor zarządzający CBZ i Stephan Wetzel – przedstawiciel szkoły CBZ w Chemnitz i dyrektor zarządzający spółki MiniWelt.
Miniwelt (z niem. mini świat) to park, w którym można miło spędzić czas oglądając miniatury najbardziej znanych miejsc z całego świata – a wśród nich między innymi wieżę Eiffla, Mur Chiński, Statuę Wolności czy tajemniczy kamienny krąg ze Stonehenge. Ząbkowicki Miniwelt chce wybudować to samo przedsiębiorstwo, które zbudowało niemiecki park w miejscowości Lichtenstein. Firma zarejestrowała się już nawet w Polsce i chce włączyć do projektu władze Ząbkowic i powiatu ząbkowickiego, Powiatowy Urząd Pracy oraz parlamentarzystów. Ci ostatni mogą pomóc w sfinansowaniu budowy parku w Ząbkowicach – posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka zaproponowała, aby budowę Miniweltu zrealizować w ramach projektu specjalnego, sfinansowanego w części z budżetu państwa. – Najpierw jednak musimy poznać dokładne założenia projektu, dopiero wtedy będzie można zdecydować, skąd pozyskać na niego dofinansowanie – powiedziała Pani Poseł.
– Ryzyko i odpowiedzialność są głównie po naszej stronie – zapewniał podczas spotkania Stephan Wetzel. – Nic nie tracicie, za to możecie wiele zyskać. Miniwelt daje bowiem możliwość stworzenia stałych miejsc pracy, w tym także dla osób tuż przed emeryturą, przyciągnie do państwa regionu także wielu turystów.
Zanim Miniwelt w Ząbkowicach powstanie, minie jeszcze jednak trochę czasu. Na początek ruszą prace nad przygotowaniem założeń projektu, o które poprosiła posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, a 30 listopada, podczas najbliższej sesji Rady Powiatu swój pomysł przedstawiciele Miniweltu zaprezentują ząbkowickim radnym.