Działam dla matek na działalności

15 września 2015 - Blog - komentarze 4

Matki prowadzące działalność gospodarczą to grupa wspaniałych kobiet łączących często, nie boję się użyć tego słowa – bohatersko, macierzyństwo z przedsiębiorczością. Pomoc dla ich sprawy była dla mnie nie tylko obowiązkiem, ale i ogromną przyjemnością.
Nierówność w traktowaniu przedsiębiorczych kobiet jest oczywistą krzywdą i stanem, który wymaga niezwłocznej zmiany. Część regulacji prawnych uzależniających wysokości wypłacanego zasiłku od wysokości składki odprowadzanej do ZUS obróciło się w zaprzeczenie idei wspierania przedsiębiorczości w Polsce.
A przecież właśnie tej idei służy m.in możliwość obniżenia składki ubezpieczeniowej przysługująca przez dwa pierwsze lata prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaproponowany przeze mnie projekt ustawy, który zyskał poparcie komisji polityki społecznej i rodziny wychodzi na przeciw oczekiwaniom i postulatom pań prowadzących działalność gospodarczą. Zdaję sobie sprawę, iż jest to projekt w pewnym sensie interwencyjny, ale w sytuacji wielu matek najważniejszy jest dziś czas. Będę zabiegała nadal o możliwie najszybsze przeprowadzenie ustawy przez parlament. Przesunięcie nowych zasad wypłacania zasiłków na dzień 1 stycznia 2016, zwolnienie ze składek na ubezpieczenie zdrowotnych dla osób pobierających zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego, oraz niezmienianie podstawy ustalania zasiłku jeśli przerwa między okresami pobierania zasiłków była krótsza niż trzy miesiące – to trzy ważne regulacje zawarte w ustawie.
Ustawa likwiduje całkowicie występującą uprzednio w niektórych przypadkach nierówność w prawie do zasiłków macierzyńskich osób prowadzących działalność. Z informacji otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wiem, iż celem obowiązujących obecnie regulacji było jedynie wyeliminowanie możliwości nadużyć i nieprawidłowości. Najlepszym testem dla każdego prawa jest jednak jego zderzenie z życiem.
Pragnę więc serdecznie podziękować wszystkim paniom zaangażowanym w ruch Matki na Działalności Gospodarczej. Wasza postawa, inicjatywy, rady i sugestie okazały się decydujące w trakcie tworzenia ustawy. Możliwość poznania tak wielu wspaniałych, dzielnych i przedsiębiorczych kobiet jest dla mnie ogromną przyjemnością. Liczę na dalszą, równie owocną współpracę.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*