Nowe świetlice w gminie Żarów
12 marca, 2015
Walim w sieci LTE
17 marca, 2015

2,5 miliona na ścieżkę edukacyjną w „Starej Kopalni”

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska zadecydowała o przekazaniu 2,5 miliona złotych na budowę ścieżki edukacyjnej w Parku Wielokulturowym „Stara Kopalnia”. – O pomoc w uzyskaniu wsparcia poprosił mnie prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających byłych górników. Rozmowy z panią minister okazały się owocne – mówi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Gmina Wałbrzych starała się o środki na budowę ścieżki edukacyjnej w Parku Wielokulturowym „Stara Kopalnia” w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pierwszym terminie wniosek nie uzyskał jednak wystarczającej liczby punktów do otrzymania dofinansowania. Gmina odwołała się od tej decyzji jednocześnie informując o sytuacji wałbrzyskich parlamentarzystów. – Nie jest tajemnicą, że dotychczasowe koszty jakie poniosła gmina Wałbrzych w związku z inwestycjami w „Starej Kopalni” są dużo wyższe niż początkowo zakładano. Jednocześnie wiadomo, że do osiągnięcia pełnej funkcjonalności obiektu potrzebne są kolejne pieniądze. Pozyskiwanie ich z zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego staram się wpierać gminę w tych działaniach – mówi Mrzygłocka. – Ponadto budowa nowoczesnej ścieżki edukacyjnej w „Starej Kopalni” jest w mojej opinii bardzo potrzeba, a wręcz niezbędna, do właściwego wykorzystania tego zabytku – dodaje posłanka.
Dzięki skutecznej interwencji Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się również uzyskać wsparcie w wysokości 40 tys. zł na udział Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Szanghaju. W tym przypadku również nie udało się otrzymać odpowiedniej liczby punktów w pierwszym naborze w ramach ministerialnego programu „Wydarzenia artystyczne”, ale po rozmowie posłanki z dyrektorem teatru Zbigniewem Prażmowskim i minister Omilanowską pieniądze zostały przyznane w ramach odwołania.