100 tysięcy nowych miejsc pracy dla młodych

3 czerwca 2015 - Blog, Media - Brak komentarzy

Posłowie koalicyjnych klubów PO i PSL złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy mającej zrealizować założenia programu „Pierwsza praca”. To szansa na pracę dla 100 tysięcy młodych ludzi od 2016 roku – podkreślają koalicjanci.

Informację o wniesieniu projektu do Sejmu przekazali we wtorek na konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz posłowie koalicji Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Dariusz Dziadzio.

Jak podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz realizacja programu ma dać szanse na zatrudnienie 100 tys. młodych osób od stycznia 2016 r. Jest to – mówił – „szansa na stałe zatrudnienie i umowę na etat, a także na obniżenie kosztów pracy ze środków funduszu pracy”. Szef resortu pracy przypomniał, że program ten był zapowiadany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w prezydenckiej kampanii wyborczej.

Wiceprzewodnicząca Klubu PO wyjaśniła, że program jest adresowany do osób poniżej 30 roku życia. Z programu będą mogli korzystać absolwenci, ale też osoby zatrudnione dotychczas na tzw. umowach śmieciowych.

Pracodawca będzie mógł otrzymać refundację wynagrodzenia przez okres 12 miesięcy, co miesiąc otrzymując środki w wysokości najniższego wynagrodzenia. Zachęcamy pracodawców, żeby płacili więcej. Przez następne 12 miesięcy taki pracodawca będzie miał obowiązek zatrudniać młodego człowieka, ale będzie mógł korzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, czyli będzie mógł podnosić kwalifikacje pracowania” – mówiła Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

W jej ocenie osoba po dwóch latach pracy w ramach programu będzie „pełnowartościowym pracownikiem z doświadczeniem”. Osoba taka zostanie zatrudniona na umowę o pracę.
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że program „Pierwsza praca” jest kontynuacją innych programów wsparcia dla młodych ludzi. W tym kontekście wymienił: wprowadzony w Polsce unijny program „Gwarancje dla Młodzieży”, który ma za zadanie skrócić czas oczekiwania na prace dla osób do 30 roku życia z 6 do 4 miesięcy, a także reformę Urzędów Pracy, które od roku dysponują pakietem wsparcia dla młodych – są to m.in: bony stażowe, bony zatrudnieniowe, bony migracyjne oraz systemem odprowadzania składek na ubezpieczanie społeczne za zatrudnionych młodych absolwentów.

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał też o programie „Pierwszy biznes”, realizowanym przez państwowy bank BGK, który oferuje niskooprocentowane pożyczki na własną działalność dla młodych ludzi, z którego mogą korzystać już osoby kończące naukę.

Mówiąc o programie „Pierwsza praca” Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że to „najmocniejszy krok”. „Bo jest wart 3 mld zł, daje szanse na stabilne zatrudnienie i idzie w parze ze zmianami w oskładkowaniu umów zleceń, które wejdą od 1 stycznia 2016 r. i zmianami w Kodeksie pracy, które zaproponowaliśmy teraz – koniec pracy na umowy na czas określony, które trwają wiecznie. (…) To wszystko wzmacnia pozycje pracownika. Jest to potrzebne, bo dziś młodzi ludzie oczekują oferty, godnej oferty.” – podsumował minister pracy i polityki społecznej.

źródło – http://www.klub.platforma.org

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*