Kartka z kalendarza – Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
27 stycznia, 2014
Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia w Ząbkowicach Śl.
30 stycznia, 2014

O połączeniu transportowym Czechy – Polska na konferencji

Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza oraz parlamentarzyści będą wspólnie przekonywać władze rządów w Polsce i Czechach do budowy drogi łączącej oba kraje. Tak ustalono podczas poniedziałkowej, 27 stycznia, konferencji zorganizowanej w czeskim Trutnovie, którą zatytułowano „Transport i infrastruktura na czesko-polskim pograniczu”.
Samorządowcy z Polski i Czech chcą, by dalsza budowa odcinka S3 (od Legnicy do Lubawki) po polskiej stronie oraz D11/R11 (Hradec Kralove-Trutnov-Kralovec) po czeskiej stronie zostały wpisane na listę priorytetową zadań do sfinansowania przez rządy obu krajów. Obecność na tej liście jest niezbędna, by instytucje państwowe i regionalne mogły ubiegać się o dofinansowanie w latach 2014-2020.
W konferencji uczestniczyła posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która w swoim wystąpieniu mówiła o tym, że budowa drogi R11 – S3 będzie połączeniem komunikacyjnym pozwalającym nie tylko na swobodny transport towarów, ale także skomunikowanie atrakcji turystycznych obu krajów.
Nie znam dolnośląskiego parlamentarzysty, który kwestionowałby powstanie drogi S3 po stronie polskiej. Ważny jest wspólny głos, który może pomóc w zabiegach o tę inwestycję po stronie polskiej i czeskiej. W obecnej chwili polski rząd i ministerstwo infrastruktury potwierdziły realizację drogi S3 na trasie Legnica-Bolków. Czekamy co z drogą R11 po stronie czeskiej. Wierzę, że nasze wspólne działania pozwolą doprowadzić do efektu, z którego miasta i gminy z terenu pogranicza będą usatysfakcjonowanedodała posłanka.
Wspólnie uznaliśmy, że ta inwestycja łącząca Czechy i Polskę jest podstawą do budowania trwałych powiązań ekonomicznych i społecznych. Połączenie naszych regionów po obu stronach granicy jest decydujące również w kwestii rozwoju turystyki – mówił Ivan Adamec, burmistrz Trutnova, miasta partnerskiego Świdnicy oraz poseł Izby Poselskiej Republiki Czeskiej.
Kiedyś oczywistością był szlak bursztynowy. W naszej ocenie, jako samorządowców odpowiedzialnych za wyznaczanie celów strategicznych, taką oczywistością jest teraz dogodne połączenie miast i gmin po stronie polskiej oraz czeskiej. To połączenie drogowe i kolejowe również ma ogromne znaczenie dla rozwoju. Nie ma możliwości realizowania współpracy gospodarczej, kulturalnej, wymiany młodzieży, zachęcania turystów do odwiedzania naszych miejsc, gdy trzeba męczyć się na drodze – uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W trakcie konferencji zaprezentowano także projekt połączenia transportowego trzech dużych karkonoskich ośrodków turystycznych (Pec pod Śnieżką, Karpacz, Szpindlerowy Młyn). Wskazano również na istotny problem związany z występującymi barierami w prowadzeniu usług przewozowych osób pomiędzy miastami pogranicza.
Konferencja „Transport i infrastruktura w czesko-polskim pograniczu” to element wspólnego projektu Trutnova i Świdnicy zatytułowanego „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”.
Relacja z konferencji:

fot. UM Świdnica