Miejska Szkoła Podstawowa w Jedlinie Zdroju ma już swojego patrona
1 czerwca, 2012
Wszystkiego najlepszego, Dzieciaki!
1 czerwca, 2012

Aktywność najlepsza na zadowolenie z życia

Przez ostatnie trzy dni w Świdnicy wiele się działo. Od 29 do 31 maja trwał Kongres Regionów, organizowany po raz trzeci przez władze Świdnicy i wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Inicjatywą mu towarzyszącą było dwudniowe Pierwsze Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych pod hasłem „NGO siłą społeczeństwa obywatelskiego”. Jednym z panelistów była posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która wzięła udział w dyskusji na temat aktywności osób starszych i integracji międzypokoleniowej. Razem z nią dyskusję poprowadzili Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy, Krystyna Lasek, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy, Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy) oraz Teresa Ziegler z Sudeckiego Uniwersytet III wieku w Wałbrzychu. – Nic lepiej nie robi na zadowolenie z życia niż szeroko pojmowana aktywność, ta zawodowa, społeczna, ale też ta rozumiana jako dawanie z siebie tego, co osoby starsze mają: doświadczenia i wiedzy – mówiła. – Ta aktywność sprawia, że jest się po prostu lepszym człowiekiem.
W trakcie dyskusji wiele rozmawiano również o różnicach pokoleniowych, jakie ostatnio wydają się dzielić osoby młodsze i starsze. Zastanawiano się między innymi nad tym, czy spotkania, podczas których młodzież i seniorzy mają okazję spędzić ze sobą trochę czasu, wystarczą, aby nawiązać bliskie relacje. – Integracja międzypokoleniowa jest potrzebna, ale żeby była możliwa, trzeba do niej dochodzić małymi kroczkami. Te spotkania są właśnie tymi małymi kroczkami – mówiła Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Szkoda, że na dyskusję organizatorzy przewidzieli tylko około półtorej godziny – tak chętnie goście panelu się wypowiadali. Rozmowy mogli jednak kontynuować mniej oficjalnie po zakończeniu dyskusji, z czego wielu z nich skorzystało.