Praca się opłaca

15 lipca 2019 - Blog - Brak komentarzy

500 zł premii za aktywność dla osób najmniej zarabiających, obniżenie do 35 proc. obciążeń związanych z kosztami pracy, większa stabilność umów o pracę oraz uzdrowienie dialogu społecznego – to główne postulaty Koalicji Obywatelskiej, które przedstawiła Izabela Katarzyna Mrzygłocka 12 lipca w ramach Forum Programowego podczas panelu „Praca się opłaca”.

– Planujemy zmniejszyć obciążenia związane z kosztami pracy do 35 proc., obecnie sięgają one 50 proc. Chcemy dopłacać do najniższej płacy. Jeżeli ktoś zarabia najniższe wynagrodzenie  – obecnie 2250 zł – będzie miał dopłatę z budżetu 500 zł netto. Ta dopłata będzie stopniowo maleć, przy kwocie wynagrodzenia 4500 zł, czyli dwukrotności płacy minimalnej będzie zerowa – tłumaczyła Katarzyna Mrzygłocka.

– Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego powstała w konsensusie, ale dziś mogę powiedzieć, że ta ustawa nie działa. A przecież właśnie w Radzie Dialogu Społecznego można wypracować rozwiązania, które spowodują, że powstanie model podwyżek dla nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy, urzędników, wszystkich, którzy wykonują usługi publiczne – oceniła parlamentarzystka.

 

Nasz program #WyższePłace składa się z dwóch elementów:

1. Obniżymy podatki i składki dla wszystkich pracujących – PIT, ZUS i składka na NFZ nie przekroczą łącznie 35% zarobków Polaków.

2. Gwarantujemy wsparcie dla każdego, kto pracuje na umowie o pracę i zarabia mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, czyli w 2019 roku 4,5 tys. zł. Dla osób zarabiających minimalne wynagrodzenie wsparcie wyniesie 500 zł miesięcznie, dzięki czemu dochód netto będzie pokrywać się z obecną płacą brutto. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia ponad płacę minimalną o określony procent, wsparcie będzie się zmniejszać o taki sam procent – aż do zera przy zarobkach o 100% wyższych od płacy minimalnej (czyli jej dwukrotności).

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*