– Jestem pod ogromnym wrażeniem. Sama chciałabym tutaj zamieszkać – mówiła do małych obywateli Miasta Dzieci w Świdnicy posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. Patronka honorowa tej wyjątkowej półkolonii odwiedziła dzieci w piątek 18 lipca, w ostatnim dniu I turnusu.
Dzieci pokazały swojemu gościowi, jak wygląda ich miasto, które odwzorowuje świat dorosłych. Katarzyna Mrzygłocka podpatrywała, jak dzieci pracują, jak wypłacają pieniądze z banku i jak robią zakupy, ale też – jak wypoczywają w czasie wolnym. Posłanka spotkała się także z demokratycznie wybranym prezydentem Miasta Dzieci – Remigiuszem Charykiem. A na koniec wspólnie z obywatelami Miasta Dzieci obejrzała przedstawienie, które przez cały tydzień przygotowywali młodzi adepci aktorstwa pod czujnym okiem Elżbiety Dudziak. „Ptasie radio” Juliana Tuwima w ich brawurowym wykonaniu wywołało wiele uśmiechów, a na koniec – gromkie brawa.
Posłanka wraz z innym patronem honorowym Miasta Dzieci, prezydentem Świdnicy Wojciechem Murdzkiem, wręczyła dzieciom, które wylosowały szczęśliwy los, prezenty od prezydenta i firmy Nifco, jednego ze sponsorów Miasta Dzieci.
Miasto Dzieci organizowane w Świdnicy po raz pierwszy to blisko trzydzieści zawodów, w których nowe doświadczenia będzie zdobywać ponad 600 dzieci. Wśród nich: policjant, dekorator wnętrz, monter, ogrodnik, agent nieruchomości, hotelarz, artysta plastyk, aktor, poliglota, ornitolog, ochroniarz, strażak, pocztowiec, kolejarz, pomocnik w gospodarstwie rolnym, treser psów, fotograf, cukiernik, stolarz, konstruktor, sprzedawca, dentysta, pielęgniarz, filmowiec, dziennikarz, bankowiec, ratownik oraz serwis i sprzątanie. Jak mówią organizatorzy, zawodów przybywa, podobnie jak sponsorów i atrakcji dla dzieci na ich czas „po pracy”.
W ciągu dwóch tygodni od 15 do 24 lipca 2014 r. uczestnicy będą bezpłatnie przebywać na dwóch turnusach na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam zostaną zarejestrowani w agencji pracy, a następnie – przebywając w Mieście Dzieci przez 6 godzin dziennie – zapoznają się z trzema zawodami w ciągu dnia. Pracując w każdym z nich przez godzinę otrzymają wynagrodzenie w walucie miasta. Następnie podejmą decyzję, czy wydać je na drobne upominki i słodycze, czy oszczędzać przez kilka dni i na koniec kupić sobie wymarzoną zabawkę w Sklepie Marzeń. W trakcie całych warsztatów poznają sposób działania niewielkiego miasta, dostaną zadania, jakie wykonują władze i urzędy, a także nauczą się planowania wydatków, organizacji czasu i pracy w grupie.