Rozpoczęło się 80. posiedzenie Sejmu
26 listopada, 2014
Co uchwalił Sejm?
1 grudnia, 2014

Wybory samorządowe 2014- nadchodzą zmiany

Wybory samorządowe odbyły się w Polsce 16 listopada. Był to niezwykle ważny dzień zarówno dla tych, którzy już urzędowali, jak i dla tych, którzy dopiero próbowali rozpocząć swoją kadencję.
W Świdnicy urzędujący prezydent Wojciech Murdzek, kandydat popierany przez Platformę Obywatelską oraz m.in. posłankę na sejm RP Izabelę Katarzynę Mrzygłocką, zdobył największe poparcie 31% wyborców i zmierzy się w drugiej turze z Beatą Moskal-Słaniewską z SLD (28% poparcia). Różnica między kandydatami wynosi 3% na korzyść Murdzka. Trzecie miejsce zajęła wicestarosta Alicja Synowska, która zdobyła 17% poparcia wśród głosujących świdniczan.
W większości gmin II tura wyborów nie będzie potrzebna. Żarowem dalej będzie rządził burmistrz Leszek Michalak, w Strzegomiu kolejna kadencja czeka burmistrza Zbigniewa Suchytę, a w Świebodzicach burmistrzem pozostanie Bogdan Kożuchowicz. Gminie Świdnica dalej przewodzić będzie wójt Teresa Mazurek. II tura czeka na pewno obecnego wójta Marcinowic Jerzego Guzika, który zmierzy się z Władysławem Gołębiewskim.
Bardzo dużym poparciem w Wałbrzychu wciąż cieszy się Roman Szełemej. Obecny prezydent miasta otrzymał od wyborców 85% poparcia, co jest jednym z najwyższych wyników w Polsce.
W powiecie wałbrzyskim nie zabrakło niespodzianek, zwłaszcza w kwestii wyborów na kolejną kadencję wójtów i burmistrzów. W II turze spotkają się m.in. Monika Bisek-Grąz i Roman Głód, którzy będą sprawdzą swoje poparcie wśród mieszkańców Głuszycy. W Mieroszowie natomiast dotychczasowy burmistrz Andrzej Laszkiewicz nie spotkał się ze zbyt dużą sympatią wyborców odpadł po I turze. Tym samym w dogrywce o tytuł burmistrza zawalczą były wicestarosta Andrzej Lipiński oraz Marcin Raczyński. Ostatecznego rozstrzygnięcia zabrakło również w Szczawnie Zdroju, gdzie w wyborach 30 listopada spotka się Marek Fedoruk z Markiem Ćmikiewiczem. Do II tury dojdzie jeszcze w Boguszowie Gorcach – dotychczasowy burmistrz Waldemar Kujawa zmierzy się ze Sławomirem Wójcikiem.
Kolejną kadencję sprawować będą na pewno Leszek Orpel, burmistrz Jedliny Zdroju, oraz Adam Górecki sprawujący funkcję wójta w Czarnym Borze. Mieszkańcy Walimia ponownie zaufali Adamowi Hausmanowi. Zmiany czekają Stare Bogaczowice, w których swoją kadencję rozpocznie Mirosław Lech, tym samym zastąpi on wieloletniego wójta Leszka Świętalskiego.