Wybory samorządowe 2014- nadchodzą zmiany

27 listopada 2014 - Blog - Brak komentarzy

Wybory samorządowe odbyły się w Polsce 16 listopada. Był to niezwykle ważny dzień zarówno dla tych, którzy już urzędowali, jak i dla tych, którzy dopiero próbowali rozpocząć swoją kadencję.
W Świdnicy urzędujący prezydent Wojciech Murdzek, kandydat popierany przez Platformę Obywatelską oraz m.in. posłankę na sejm RP Izabelę Katarzynę Mrzygłocką, zdobył największe poparcie 31% wyborców i zmierzy się w drugiej turze z Beatą Moskal-Słaniewską z SLD (28% poparcia). Różnica między kandydatami wynosi 3% na korzyść Murdzka. Trzecie miejsce zajęła wicestarosta Alicja Synowska, która zdobyła 17% poparcia wśród głosujących świdniczan.
W większości gmin II tura wyborów nie będzie potrzebna. Żarowem dalej będzie rządził burmistrz Leszek Michalak, w Strzegomiu kolejna kadencja czeka burmistrza Zbigniewa Suchytę, a w Świebodzicach burmistrzem pozostanie Bogdan Kożuchowicz. Gminie Świdnica dalej przewodzić będzie wójt Teresa Mazurek. II tura czeka na pewno obecnego wójta Marcinowic Jerzego Guzika, który zmierzy się z Władysławem Gołębiewskim.
Bardzo dużym poparciem w Wałbrzychu wciąż cieszy się Roman Szełemej. Obecny prezydent miasta otrzymał od wyborców 85% poparcia, co jest jednym z najwyższych wyników w Polsce.
W powiecie wałbrzyskim nie zabrakło niespodzianek, zwłaszcza w kwestii wyborów na kolejną kadencję wójtów i burmistrzów. W II turze spotkają się m.in. Monika Bisek-Grąz i Roman Głód, którzy będą sprawdzą swoje poparcie wśród mieszkańców Głuszycy. W Mieroszowie natomiast dotychczasowy burmistrz Andrzej Laszkiewicz nie spotkał się ze zbyt dużą sympatią wyborców odpadł po I turze. Tym samym w dogrywce o tytuł burmistrza zawalczą były wicestarosta Andrzej Lipiński oraz Marcin Raczyński. Ostatecznego rozstrzygnięcia zabrakło również w Szczawnie Zdroju, gdzie w wyborach 30 listopada spotka się Marek Fedoruk z Markiem Ćmikiewiczem. Do II tury dojdzie jeszcze w Boguszowie Gorcach – dotychczasowy burmistrz Waldemar Kujawa zmierzy się ze Sławomirem Wójcikiem.
Kolejną kadencję sprawować będą na pewno Leszek Orpel, burmistrz Jedliny Zdroju, oraz Adam Górecki sprawujący funkcję wójta w Czarnym Borze. Mieszkańcy Walimia ponownie zaufali Adamowi Hausmanowi. Zmiany czekają Stare Bogaczowice, w których swoją kadencję rozpocznie Mirosław Lech, tym samym zastąpi on wieloletniego wójta Leszka Świętalskiego.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*