Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
24 grudnia, 2021
Grupa wsparcia dla osób chorych onkologicznie
5 stycznia, 2022

Wspólnie przeciw lexCzarnek

PiS pomylił edukację z indoktrynacją – założyli, że muszą stworzyć nowego człowieka. Temu służy lexCzarnek – podkreślała Poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej planowanym zmianom w prawie oświatowym.

Jak zmieni się polska szkoła, kiedy jej rzeczywistością stanie się lexCzarnek? Dzięki nowym przepisom polska szkoła ma być centralnie sterowana przez kuratorów i ministra edukacji. Kuratorzy będą mogli szybko odwołać nieposłusznych dyrektorów szkół i zdecydują, z którymi organizacjami pozarządowymi dyrektorzy będą mogli współpracować.

Oprócz LexCzarnek trzeba także wspomnieć o LexWójcik, drugim projekcie zmiany prawa oświatowego, który ma wprowadzić karę do trzech lat więzienia dla dyrektora szkoły/placówki za „przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w zakresie nadzoru nad małoletnim, czym działa na jego szkodę”. Wpisanie na podstawie LexWójcik przepisów karnych wprost do prawa oświatowego uczyni z nich dodatkowe narzędzie nacisku na szkołę i presji na dyrektora. Zastraszony dyrektor nie stworzy dobrej szkoły, w której nauczyciele będą mogli rozwijać pasje uczniów i reagować na ich potrzeby. Wyłączony z dialogu – sam wyeliminuje dialog z nauczycielami, uczniami i rodzicami.

We wtorek, 04.01.2022 r., na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym –> dziś parlamentarzystki wraz z samorządowcami, nauczycielami oraz rodzicami apelowali o wycofanie się z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły.