#PolskaWolności- Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej
3 lipca, 2017
Rozpoczęło się 45. posiedzenie Sejmu
5 lipca, 2017

Wspólnie na rzecz deputatu węglowego

Posłanka Katarzyna Mrzygłocka wspólnie z śląskimi parlamentarzystami PO apeluje do Premier Beaty Szydło w sprawie przyspieszenia prac nad ustawą gwarantującą wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy.
To ostatni moment, aby przedstawić Pani Premier brak zaangażowania jej ministrów w przygotowanie stosownego projektu już od ponad 1,5 roku. To ostatni moment, aby Sejm mógł przyjąć ustawę, która umożliwi wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy, już od 1 stycznia 2018 roku. Tylko wspólnym działaniem możemy doprowadzić do pozytywnego zakończenia prac nad ustawą. – podkreślają posłowie.
To, że spółki osiągają zyski to jedno, ale dzieje się tak dlatego, że na rynkach światowych cena węgla wzrosła średnio o 41%, w tym węgla koksującego o ponad 143%. Tymczasem z górnictwa odeszło 3,2 tys. pracowników, a zatrudnienie w spółkach spadło o 1,8 tys. osób. Wydatki na inwestycje zmniejszyły się o 115 mln zł. Od początku 2017 roku wydobycie węgla w Polsce spadło o prawie milion ton, natomiast wzrósł import węgla z zagranicy, w tym z Rosji do 18,8 mln ton skąd pochodzi większość sprowadzanego do kraju surowca.
Zachęcamy Państwa do wysyłania listów bezpośrednio do Pani Premier Beaty Szydło. Do akcji może włączyć się każdy emeryt i rencista górniczy oraz wszyscy obecni górnicy, którym zależy na szybkim zakończeniu prac nad ustawą gwarantującą wypłatę ekwiwalentu za deputat węglowy.
Wzór listu i adres do Pani Premier znajdziecie Państwo pod tym linkiem:
PROJEKT LISTU DLA GÓRNIKÓW