Nominacja od „Polski Gazety Wrocławskiej” dla Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej
9 stycznia, 2013
Po złożeniu wniosku jest rok na zapłatę zaległości
10 stycznia, 2013

Warto wystąpić o umorzenie składek

Ponad czterysta tysięcy przedsiębiorców niedługo będzie mogło pozbyć się prawie miliarda zł zaległości wobec ZUS.
Już za osiem dni, od 15 stycznia 2013 r., wejdzie w życie ustawa z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. ZUS opublikował właśnie poradnik dla setek tysięcy przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z przewidzianej w nowych przepisach abolicji.
– Mamy gorącą prośbę, aby zainteresowani nie składali wniosków o umorzenie składek przed 15 stycznia 2013 r. , gdyż ZUS będzie im musiał wydać decyzję odmowną z uwagi na brak podstaw prawnych do umorzenia zaległości – apeluje Wojciech Andrusiewicz z centrali Zakładu w Warszawie.
868 mln zł zaległości składkowych z lat 1999–2009 ma, według ZUS, ponad 436 tys. przedsiębiorców
Po wejściu nowych przepisów w życie umorzenia ruszą pełną parą. Na stronie internetowej ZUS będzie można znaleźć wszelkie potrzebne do tego wnioski, a nawet interaktywny formularz online.
Każdy uprawniony do umorzenia zaległych składek przed złożeniem wniosku w tej sprawie musi jednak zdawać sobie sprawę, że zmniejszy sobie w ten sposób emeryturę, a nawet może stracić prawo do renty. Abolicja składek za dany okres spowoduje bowiem, że z konta przedsiębiorcy w ZUS i OFE znikną umorzone składki i że nie będzie się on wliczał do stażu emerytalnego uprawnionego.
– Dlatego każdy przedsiębiorca powinien się zastanowić, co będzie dla niego korzystniejsze: abolicja czy wyższe świadczenie z ZUS –mówi Izabela Mrzygłocka, posłanka PO, sejmowy sprawozdawca ustawy abolicyjnej.
Wnioski w tej sprawie będzie można składać przez najbliższe dwa lata (do 15 stycznia 2015 r.), przedsiębiorcy będą mieli więc czas na zastanowienie się. Dla przyszłych emerytów pomimo umorzenia składek abolicja powinna być korzystna. Przykładowo kobieta prowadząca działalność gospodarczą, która w latach 1999–2008 nie opłaciła składek na łączną kwotę 50 tys. zł (razem z odsetkami będzie to teraz już około 80 tys. zł zaległości), będzie miała emeryturę niższą o 100 zł miesięcznie (przy założeniu że skorzysta z tego świadczenia w wieku 60 lat). Aby wydatek na zapłatę zaległych składek się jej rekompensował w postaci wyższej o 100 zł emerytury, musiałaby to świadczenie pobierać przez ponad 60 lat, czyli do 120. roku życia.
Przed trudnym wyborem mogą natomiast stanąć renciści. Jeśli w wyniku umorzenia składek przepadnie im staż, na podstawie którego uzyskali swoje świadczenie, mogą oni stracić prawo do niego. Będą więc musieli ponownie ubiegać się o przyznanie renty, wskazując przy tym nowe okresy, za które zostały opłacone składki. Dla osób powyżej 30. roku życia musi to być co najmniej pięć lat ubezpieczenia w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty.
Autor: Mateusz Rzemek
Źródło: „Rzeczpospolita”, prawo.rp.pl, 07.01.2013 r.