Szansa na kolejne inwestycje drogowe
6 maja, 2015
Trwają prace przy budowie basenu w Żarowie
14 maja, 2015

Walka o utrzymanie miejsc pracy w ZPS „Karolina”

Jaworzyńskie Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” borykają się obecnie z problemami ekonomiczno-finansowymi. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania restrukturyzacyjne zakładowi grozi upadłość. Poseł na Sejm RP Katarzyna Mrzygłocka wspólnie z burmistrzem Jaworzyny Śląskiej walczy o utrzymanie miejsc pracy.
Wiem, jak ważne są ZPS „Karolina” dla całej lokalnej społeczności. To jedyny tak duży zakład w mieście i pracodawca wielu mieszkańców. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby sytuacja w „Karolinie” w pełni unormowała się. – mówi posłanka.
Parlamentarzystka przeprowadziła szereg rozmów z zarządem ZPS „Karolina”, Agencją Rozwoju Przemysłu, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz przedstawicielami związków zawodowych. Ostatnie spotkanie odbyło się w Warszawie, 6 maja, w którym uczestniczyła także firma konsultingowa.
Najważniejsze, że udało się nam przeprowadzić negocjacje z Agencją Rozwoju Przemysłu, która wspiera restrukturyzację polskich przedsiębiorstw i udziela pożyczek ze środków własnych
i kredytu Banku Światowego. ARP nie wyklucza udzielenia ZPS „Karolina” dodatkowego finansowania, ale stawia pewne warunki. I nad tymi warunkami dyskutowaliśmy na ostatnim spotkaniu. Wszystko jest na dobrej drodze.
– dodaje Katarzyna Mrzygłocka.
Przypomnijmy, że wybrano już niezależnego doradcę, który opracowuje program restrukturyzacji. Program zakłada poprawę efektywności działania oraz uzyskanie trwałej zdolności do konkurowania na rynku. ZPS „Karolina” są cenioną firmą, ale dla przeciętnego „Kowalskiego” niestety nieznaną. Trzeba to zmienić. Konieczne jest także wprowadzenie takiego systemu premiowania pracowników, który będzie niezależny od wyniku finansowego firmy.