Dyżur poselski w Jaworzynie Śląskiej
26 kwietnia, 2013
9 lat minęło…
1 maja, 2013

Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy

Tradycyjnie  Rada Ochrony Pracy uczciła pamięć ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych podczas uroczystej sesji, która odbyła w Sali Kolumnowej Sejmu. Uroczystość została zorganizowana pod patronatem Marszałek Sejmu RP – Ewy Kopacz w związku z obchodami Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy oraz Chorób Zawodowych jest obchodzony od 1997 r. w ponad 70 krajach świata. O udziale Polski w tej inicjatywie mówi uchwała Sejmu z 2003 r., ustanawiająca 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Tegoroczna konferencja była poświęcona badaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz kontroli skuteczności stosowania środków im zapobiegających. Podczas sesji omówiono także społeczne koszty wypadków przy pracy. W swoim wystąpieniu Przewodnicząca ROP – Izabela Katarzyna Mrzygłocka podkreślała, że uelastycznienie prawa pracy w żadnym razie nie może wiązać się z obniżeniem standardu bezpieczeństwa pracy.

„Nigdy bowiem za dużo troski o człowieka na każdym stanowisku pracy. Nie ma także ważniejszych wyzwań niż dbałość o ludzkie życie i zdrowie. Promowanie dobrych praktyk w tym zakresie jest dzisiaj koniecznością. Chciałabym wręcz, żeby zapanowała swoista moda na bezpieczną pracę.” – przekonywała  posłanka.