Ekwiwalent za deputat węglowy będzie nadal wypłacany
17 lipca, 2015
Pomagamy dzieciom z Piszkowic
20 lipca, 2015

Uratowane 540 miejsc pracy w ZPS Karolina

Z powodu złej koniunktury rynkowej od listopada ubiegłego roku Zakład Porcelany Stołowej w Jaworzynie Śląskiej zaczął borykać się z problemami ekonomicznymi. „Karolina” straciła płynność finansową, a zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rosły.
Poseł na Sejm RP Katarzyna Mrzygłocka wspólnie z burmistrzem Jaworzyny Śląskiej od samego początku walczyła o utrzymanie miejsc pracy. Parlamentarzystka przeprowadziła szereg spotkań z władzami spółki, związkami pracowniczymi, Agencją Rozwoju Przemysłu oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Likwidacja „Karoliny” oznaczałaby utratę miejsca pracy dla 540 osób. Dla gminy liczącej 10,5 tys. mieszkańców to sprawa ogromnej wagi. „Karolina” daje zatrudnienie wielu rodzinom, które często związane są z Zakładem od pokoleń, dlatego należało ją za wszelką cenę ocalić. – podkreśla posłanka.
Wspólnymi siłami udało się wypracować porozumienie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodził się na wydłużenie terminu spłaty przez „Karolinę” zadłużenia. Udało się również wynegocjować wsparcie z Agencji Rozwoju Przemysłu, która wspiera restrukturyzację polskich przedsiębiorstw. Opracowany plan restrukturyzacji dla ZPS „Karolina” pozwoli Zakładowi funkcjonować w kolejnych latach oraz zdobywać nowe rynki zbytu.