Uczcijmy 25 lat wolności

3 czerwca 2014 - Bez kategorii - Brak komentarzy

4 czerwca Zgromadzenie Narodowe, tj. połączone izby Sejmu i Senatu, wysłucha przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 r. To ważne wydarzenie w skali całego kraju.

Oprócz posłów i senatorów do udziału w uroczystej, rocznicowej sesji w gmachu przy Wiejskiej zostali zaproszeni m.in. byli prezydenci Polski oraz przedstawiciele urzędów centralnych i najważniejszych instytucji państwowych. Zaproszenia skierowano także do przywódców państw europejskich, szefów parlamentów Unii Europejskiej, NATO, krajów stowarzyszonych z UE oraz objętych Partnerstwem Wschodnim, jak również do członków korpusu dyplomatycznego akredytowanych w Polsce.

– 4 czerwca to w dziejach naszego kraju data szczególna i jakkolwiek niektóre siły polityczne próbują umniejszać wagę wydarzeń, których świadkami i uczestnikami byliśmy tego dnia w 1989 roku, ja jako posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej nie mam najmniejszych wątpliwości, że 4 czerwca 25 lat temu dokonał się jeden z wielu w tamtych czasach przełomów – mówi Izabela Katarzyna Mrzygłocka. – Pierwsze wybory parlamentarne, choć jeszcze nie w pełni wolne, ale jednak po dziesięcioleciach komunistycznej dyktatury dopuszczające do głosu polską opozycję, były widocznym i namacalnym znakiem przemian w naszym kraju. Wszystkie przeznaczone dla opozycji solidarnościowej mandaty w Sejmie i niemal sto procent mandatów w Senacie trafiło w ręce „ludzi wolności”. To sukces, który trzeba i należy świętować. Sukces demokracji, sukces Okrągłego Stołu – dodaje posłanka.

Wybory 4 czerwca 1989 r. były wynikiem porozumienia Okrągłego Stołu, zawartego przez przedstawicieli władz komunistycznych oraz opozycji przy wsparciu strony kościelnej. Głosowanie zakończone wielkim zwycięstwem „Solidarności”, która w pierwszej turze uzyskała 160 ze 161 możliwych do zdobycia miejsc w Sejmie i 92 ze 100 w Senacie, stanowiło przełomowy moment transformacji demokratycznej w Polsce. Konsekwencją wyborów czerwcowych było m.in. powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki. Wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu w naszym kraju, dały też impuls innym państwom bloku wschodniego do zrzucenia jarzma komunizmu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*