Wizyta studyjna w Londynie
13 maja, 2012
Młodzi-zdolni z nagrodami!
23 maja, 2012

Trzeci Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira zakończony

Tegoroczna edycja Targiry jak zwykle przyciągnęła do Świebodzic, gdzie co roku organizowany jest festiwal, wielu miłośników sztuki użytkowej i rzemieślniczej. Stoiska odwiedziła również posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która patronowała inicjatywie. Było co oglądać – swoje dzieła zaprezentowało bowiem blisko 60 najlepszych polskich twórców.
Festiwal jest też okazją do wręczenia nagród najbardziej wyróżniającym się artystom. W trakcie jego trwania rozstrzygnięto dwa konkursy. Pierwszym z nich był Art-Nobilium, w ramach którego uczestnicy mają możliwość uzyskania niezbędnych dokumentów, ułatwiających zdobycie tytułu mistrza rzemiosła artystycznego. Spośród kilkunastu zgłoszonych dzieł niełatwo było wybrać. Ostatecznie złote medale otrzymali Franciszek Wiegand za zegar wieżowy, Tadeusz Murdza za bransoletę Orchidea, Paweł Kaczmarek za ozdobną kratę, Iwona Lis-Filipczyk za komplet biżuterii srebrnej Różany ogród oraz Zbigniew Borowski za artystyczny pędzel do golenia. Srebrnymi medalami nagrodzono Joannę Baran za srebrny wizytownik z motywem irysa, Katarzynę i Krzysztofa Pieczki za witraż Podwójna moc, Marcina Łabusa za naszyjnik Galaktyka oraz Damiana Klimka za srebrny wizytownik z dolnośląskim nefrytem. Brązowe medale natomiast wręczono Robertowi Majchrzakowi za kulawkę myśliwską oraz Dariuszowi Okuniewiczowi za lustro. Wyróżnienia odebrali: Jadwiga Męczarska za naszyjnik i bransoletę, Helena Perkowska za serwetę richelieu, Aneta Niedośpiał za naszyjnik W kręgu marzeń, Estera Grabarczyk za naszyjnik Dar natury oraz Grażyna Szafarowicz za korale, kolczyki i bransoletę drewnianą ręcznie malowaną.
Z kolei Grand Prix festiwalu zdobył laureat złotego medalu Art-Nobilium, Tadeusz Murdza, autor Orchidei – bardzo oryginalnej bransolety ze srebra, tytanu i mosiądzu pozłacanego.