Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie innych ustaw, przedłożony przez ministra edukacji narodowej. Rząd zdecydował o obniżeniu wieku szkolnego. Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły, ale dla rocznika dzieci urodzonych w 2008 roku proces ten będzie miał charakter etapowy. Od września 2014 r. do pierwszej klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika, czyli te które przyszły na świat w drugiej połowie 2008 r., zostaną objęte obowiązkiem szkolnym dopiero od 2015 r. Jednocześnie od września 2014 r. liczba uczniów w oddziałach klas I nie będzie mogła przekroczyć 25.
Objęcie sześciolatków obowiązkiem szkolnym to element reformy systemu edukacji zapoczątkowanej przez MEN w 2009 r. System zakładający naukę dzieci sześcioletnich w pierwszej klasie obowiązuje i sprawdza się w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej. Rozwiązanie takie przede wszystkim zapewnia wyrównanie szans edukacyjnych dzieci pochodzących ze środowisk o różnym kapitale kulturowym.
W dniu przyjęcia projektu ustawy Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło infolinię informacyjno-interwencyjną (numer telefonu +48 22 34 74 700), która będzie dostępna w godzinach 10-18. Pracownicy Ministerstwa Edukacji Narodowej będą odpowiadali na pytania związane z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego.
Powstała również nowa strona dla rodziców, nauczycieli i organów prowadzących szkoły, związana z nauką sześciolatków w pierwszej klasie. Na nowej witrynie, pod adresem www.6latki.men.gov.pl znajdą się informacje o przyczynach obniżenia wieku obowiązku szkolnego, badaniach z tym związanych, opisy dobrych praktyk, pytania i odpowiedzi oraz teksty z poradami dla rodziców i nauczycieli. Na stronie znalazł się również formularz interwencyjny, poprzez który można zgłosić nieprawidłowość związaną z określoną szkołą.
źródło: www.men.gov.pl