Medialne śniadanie
2 marca, 2015
Wybory prezydenckie 2015: "Maraton poparcia" dla Bronisława Komorowskiego
10 marca, 2015

Skuteczna walka o pieniądze na dokończenie drogi w Rzeczce (gm. Walim)

Dzięki interwencjom posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej u ministra Administracji i Cyfryzacji oraz wojewody dolnośląskiego będą pieniądze na dokończenie remontu drogi powiatowej w Rzeczce.
W lutym tego roku wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz przekazał poszczególnym samorządom promesy, będące potwierdzeniem finansowania remontów dróg zniszczonych przez powodzie. Okazało się jednak, że wsparcia nie otrzymają dwie drogi powiatowe znajdujące się na terenie powiatu wałbrzyskiego (droga nr 3356D na terenie gminy Walim -miejscowość Rzeczka oraz droga nr 3366D na terenie miasta Boguszów – Gorce).
Ta decyzja była dla mnie niezrozumiała, ponieważ chodziło o dofinansowanie ostatnich etapów remontów tych dróg, wcześniej współfinansowanych z budżetu państwa. Dlatego natychmiast skontaktowałam się w tej sprawie z ministrem Andrzejem Halickim oraz wojewodą Tomaszem Smolarzem. Udało się ich przekonać do zmiany decyzji w przypadku drogi w Rzeczce. Z pisma, które otrzymałam w poniedziałek (2 marca 2015 r.) wynika, że budżet państwa przekaże na ten cel blisko 3,5 mln złotych. Co do ulicy Traugutta w Boguszowie – Gorcach, gdzie potrzebne jest około 300 tysięcy złotych, będzie możliwość uzyskania wsparcia, jeśli ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wygospodaruje dodatkowe środki dla województwa dolnośląskiego. Mam nadzieję, że uda się ten problem rozwiązać jeszcze w tym roku. – mówi posłanka Mrzygłocka.
Droga nr 3356D zniszczona w trakcie ulewnych opadów deszczu w 2012 i 2013 roku łączy powiaty wałbrzyski z powiatem kłodzkim. Ponadto stanowi jedyną drogę dojazdową do największego ośrodka uprawiania turystyki górskiej oraz narciarstwa w tym regionie. To stąd prowadzą najbardziej uczęszczane szlaki turystyczne na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich w masywie Sudetów Środkowych. Przy drodze znajduje się największy projekt górniczo-budowlany hitlerowskich Niemiec – Kompleks Riese – stanowiący pomnik męczeńskiej śmierci wielu więźniów podobozów Gross-Rosen. Ten niezwykle ważny historyczny obiekt każdego roku odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Niezwykle ważny jest fakt, że wnioskowana kwota ma być przeznaczona na ostatni – III etap odbudowy tej drogi, a więc na kontynuację i zakończenie prowadzonych tam prac budowlanych.
W przypadku drogi 3366D w Boguszowie-Gorcach również mamy do czynienia z kontynuacją wcześniej prowadzonych prac wspartych finansowo w poprzednich latach w ramach rezerwy budżetowej na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez intensywne opady deszczu. Odcinek, który został wskazany we wniosku o wsparcie stanowi bardzo istotny element skomunikowania miasta Boguszów-Gorce z gminą Czarny Bór.