Serowe pyszności w Dziećmorowicach
18 sierpnia, 2014
Święto Plonów w Ciepłowodach
26 sierpnia, 2014

Setki świdniczan zjechały do rodzinnego miasta

W piątkowy wieczór uroczyście otwarto trwający od czwartku II Zjazd Świdniczan. Do swojego rodzinnego miasta przyjechało 115 osób z zagranicy i 228 z Polski poza Świdnicą. W zjeździe czynnie uczestniczy także ponad 1200 osób. Łącznie jest to już blisko 1600 osób. Do miasta na integracyjną imprezę przyjechali świdniczanie z 14 krajów Europy i świata. Patronką honorową zjazdu jest m.in. posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która 22 sierpnia wzięła udział w uroczystym otwarciu tego wydarzenia.
Najwięcej zagranicznych gości, którzy przyjechali do Świdnicy, mieszka na co dzień w sąsiednich Niemczech (32 osoby), Wielkiej Brytanii (28 osób) i Grecji (14 osób). Najdalsze miejsce, z którego na zjazd przyjechała pięcioosobowa rodzina, to Perth w Australii. Ponadto świdniczanie przyjechali z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Rumunii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Włoch.
Przy okazji II Zjazdu Świdniczan gospodarze, czyli władze miasta Świdnicy, zaprosili wójtów innych polskich Świdnic – Teresę Mazurek, wójt gminy Świdnica, Adama Jaskulskiego, wójta gminy Świdnica w województwie lubuskim, oraz Wacława Jaskułę, wójta gminy Świdnica Polska. Podczas uroczystego otwarcia zjazdu wszyscy wójtowie oraz prezydent Świdnicy podpisali porozumienie, w którym deklarują wsparcie świdniczan mieszkających w Polsce w miastach i gminach z nazwą Świdnica oraz ich promowania w kraju i poza jego granicami.
Każdego dnia zjazdu wieczorem na Rynku odbywają się koncerty, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na finał, w niedzielę, wystąpi zespół More Wine Please, zwycięzca tegorocznej Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Wyjątkowo, podobnie jak przed rokiem, zapowiada się sobotni koncert przebojów polskiej muzyki w wykonaniu młodych zdolnych artystów związanych ze Świdnicą, który zakończy pokaz fajerwerków.
Kumulacja wydarzeń zjazdowych przypada na sobotę, kiedy odbędzie się uroczyste otwarcie ścieżki biegowej nad zalewem Witoszówka, a także Festyn Dzika i Karpia Dolnośląskiego. Na niedzielę w ramach zjazdu zaplanowano msze św. w intencji wszystkich świdniczan, które odbędą się w niedzielę o godz. 10.00 w katedrze, Kościele Pokoju i cerkwi pw. św. Mikołaja.

Fot. Wiktor Bąkiewicz