Spotkania przy kawie z posłankami
14 kwietnia, 2014
III Sadzenie Lasu
16 kwietnia, 2014

Sadzenie lasu z myślą o przyszłych pokoleniach

Sadzenie Lasu w Nadleśnictwie Świdnica to niezwykła inicjatywa, w której już po raz trzeci wzięli udział przedstawiciele mediów oraz samorządowcy z naszego regionu, m.in. Pani Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka.     W tym roku każda z dwuosobowych „drużyn” zasadziła 90 sadzonek, wspierając tym samym rozwój Lasów Państwowych.
Inicjatywa ma na celu ukazanie miłości do lasu oraz dbanie o nasz rodzimy krajobraz. Sadząc młode sadzonki, uczczono 90- lecie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Gilów. Obszar, który został przeznaczony do zalesienia, to w większości użytki zielone, zarośla i zadrzewienia należące do Wzgórz Niemczańsko – Strzelińskich. Do tej pory porastały go rozległe łąki, stanowiące miejsce wypasu owiec, a następnie wraz z zanikiem użytkowania rozwinęły się tam rozległe zarośla krzewiaste  i zadrzewienia.
Wspomniany obszar o powierzchni blisko 43 ha przekazała w 2007 roku na rzecz Nadleśnictwa Świdnica, Agencja Nieruchomości Rolnej. Na otrzymanych terenach część powierzchni została przekazana pod zalesienia i tym samym w 2010 roku na obszarze 5 ha zasadzono takie gatunki jak buk, dąb szypułkowy, jawor, lipa oraz kalina koralowa.
Podczas tegorocznego sadzenia do zalesienia przeznaczono 3,57 ha i zasadzono takie gatunki jak dąb szypułkowy, jawor oraz świerk. Wszyscy uczestniczący w sadzeniu lasu wykazali się sporym zaangażowaniem. Cel był szlachetny, a ochrona naszego środowiska ma dla przyszłych pokoleń niebagatelne znaczenie. Oby więcej tego typu inicjatyw.