Dwudniowe wyjazdowe posiedzenie Rady Ochrony Pracy, której przewodniczy posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, zakończyło się 15 maja we Wrocławiu. Członkowie rady gościli w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.
Dwa najważniejsze tematy posiedzenia to podjęcie stanowiska rady w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w transporcie oraz ocena jakości szkoleń w obszarze bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Członkowie ROP zapoznali się z materiałem przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Państwową Inspekcję Pracy. Dziesięciostronicowy dokument (CIOP-raport) zawiera m.in. zapis doświadczeń CIOP-PIB w prowadzeniu szkoleń w zakresie bhp.
CIOP-PIB realizuje szkolenie pracowników służby BHP, przedstawicieli firm, instytucji i organizacji pracujących na rzecz bezpiecznych warunków pracy przez organizację szkoleń specjalistycznych i problemowych, prowadzi kształcenie i doskonalenie kwalifikacji wykładowców – osób w najbardziej znaczący sposób wpływających na jakość szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a także wspiera organizatorów szkoleń materiałami i pomocami dydaktycznymi.
W latach 2000-2013 r. w różnych formach edukacji organizowanych przez Instytut uczestniczyły 29.392 osoby. Przygotowano i zrealizowano 13.914 godzin wykładów i ćwiczeń. W samym tylko roku 2013 szkolenia objęły 2583 uczestników.
Wnioski, jakie CIOP-PIB wyciąga na podstawie własnych doświadczeń, to m.in. pogarszająca się kondycja rynku usług w zakresie obowiązkowych szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, która wymaga podjęcia działań podnoszących i wspierających ich jakość, konieczność ograniczenia możliwości kształcenia przez jednostki edukacyjne niespełniające minimum kwalifikacji poprzez prowadzenie ich ewidencji, tak by specjalistyczne szkolenia o większych wymaganiach (np. dla pracodawców i osób kierujących pracownikami, pracowników służby bhp, pracowników inżynieryjno-technicznych) prowadzone były przez wyspecjalizowane jednostki oraz konieczność wytworzenia klimatu dla rozwoju kultury bezpieczeństwa poprzez propagowanie w środkach masowego przekazu relacji mistrz-uczeń, jako podstawowego środka prewencji wypadkowej, który jest stosowany wobec braków w doświadczeniu i wiedzy nowego pracownika – proponuje się, by podmiotem prowadzącym była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Podczas wrocławskiego posiedzenia ROP jej członkowie zwiedzili także zakład 3M Poland – Oddział we Wrocławiu (jest to zakład produkujący m.in. środki ochrony indywidualnej dla pracowników) oraz spotkali się z kierownictwem Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Inspekcji Pracy, które przedstawiło im szczegółową informację na temat działalności ośrodka.