70 lat świdnickich harcerzy!
9 grudnia, 2015
Spotkanie wigilijne u Kombatantów
14 grudnia, 2015

Posłanka Mrzygłocka na Forum Samorządowym

12 grudnia do Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu przybyło ponad 100 osób, samorządowców wszystkich szczebli, poczynając od gmin, przez powiaty, województwo do parlamentarzystów z wałbrzyskiego okręgu wyborczego. Organizatorem Forum było Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej, którym kieruje ks. Sławomir Augustynowicz.
Jako pierwszy wystąpił bp Ignacy Dec, który mówił o etyce w samorządzie. Biskup wyjaśnił, że katolicka nauka społeczna wylicza cztery podstawowe zasady życia społecznego. Są nimi: zasada personalizmu, zasada dobra wspólnego, zasada pomocniczości oraz zasada solidarności. Jak wyjaśniał hierarcha personalizm mówi o tym, że to człowiek jest zawsze celem – nigdy środkiem do celu. Natomiast zasada dobra wspólnego i solidarności postuluje zawsze pracę z drugim człowiekiem i dla drugiego – nigdy przeciw niemu.
Podczas forum podjęto również inne tematy. O elektrowniach fotowoltaicznych, które mogą być przyszłością samorządu opowiedział Marcin Szczęsny, kanclerz PWSZ w Sulechowie. Natomiast dr Ryszard Balicki z Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zajął się relacją „Unia Europejska, a samorząd”.
Zdjęcie: Mirosław Jarosz /Foto Gość