Dzień Flagi w Wałbrzychu
6 maja, 2015
Szansa na kolejne inwestycje drogowe
6 maja, 2015

O godność niepełnosprawnych intelektualnie

Już po raz piętnasty ulicami polskich miast przeszły Marsze Godności, których celem jest zwrócenie uwagi na sytuację osób niepełnosprawnych intelektualnie. Doroczny marsz, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy, odbył się także 5 maja w tym mieście. W radosnym korowodzie ulicami Świdnicy przeszło blisko trzysta osób – niepełnosprawnych, ich rodzin, opiekunów i sympatyków.
– Takie marsze to wspaniałe inicjatywy – mówi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która z powodu innych zobowiązań nie mogła osobiście wziąć udziału w marszu, i którą reprezentowała jej asystentka Anita Odachowska. – Osoby z niepełnosprawnością, w tym także niepełnosprawnością intelektualną, żyją wśród nas i są taką samą częścią społeczeństwa jak każdy inny obywatel. Cieszę się z każdej inicjatywy, która o tym przypomina.
– Co to jest godność? – mówiła w swoim przemówieniu Ewa Kowalska, przewodnicząca świdnickiego koła PSOUU. – Godność jest wielką wartością, którą dzisiaj ukazujemy poprzez naszą radość i uśmiech.
Świdnickie koło PSOUU zarządza czterema placówkami: Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Świdnicy, Środowiskowym Domem Samopomocy w Świdnicy, Warsztatem Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie i Mieszkaniem Treningowym. W marszu wzięli udział także podopieczni innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne intelektualnie – ze Świebodzic, Wałbrzycha, Jaskulina, Strzegomia, Dzierżoniowa i Żarowa. Towarzyszył im Teatr Bezdomny z Żarowa.