Sejmowy rozkład jazdy na najbliższy tydzień
2 kwietnia, 2014
Młodzi, aktywni debatowali w Świdnicy
3 kwietnia, 2014

Kryształy i Kamienie 2013

Tegoroczne Kryształy i Kamienie zostały rozdane. Uroczystość, której tradycyjnie patronowała Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Poseł na Sejm RP, po raz kolejny odbyła się w pięknej scenerii Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju.

Piąta edycja gali obyła się bez większych zaskoczeń. Tradycyjnie przyznano kryształy w ośmiu kategoriach, doceniając tym samym niezwykłe osobowości i osiągnięcia z zakresu kultury, sportu, polityki czy świata akademickiego. Te szczególne wyróżnienia mają na celu wskazanie konkretnych dokonań, stanowić mobilizację i zachęcać do dalszej, efektywnej pracy.

W tym roku wyróżnieni Kulturalnym Kryształem zostali założyciele Szkoły Tańca Cordex, za osiągnięte do tej pory sukcesy m.in. zdobycie czterech pucharów na zawodach Grand Prix Polski o Puchar Księstwa Brzeskiego czy wygranie Wrocławskiej Bitwy na taniec. Sportowy Kryształ przyznany został KKW Jama Wałbrzych za wicemistrzowskie tytuły na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczone przez dla Filipa Heltę i Patrycję Piotrowską oraz tytuł mistrza, który zdobył Łukasz Winiarski. Z kolei Kryształ wśród Pracodawców powędrował w ręce Zakładu Tkanin Technicznych „Technotex” S.A. Pieszyce za dbanie o pracowników w każdym wieku i sytuacji życiowej oraz inwestycje w ich rozwój i szkolenia. Marcin Krauze otrzymał Kryształ Akademicki, zaś Fundacja Merkury wyróżnienie w kategorii Kryształ Pozarządowy. Polityczny Kryształ powędrował w ręce Beaty Moskal – Słaniewskiej, za aktywność na sesjach rady miejskiej, zaangażowanie w sprawy Świdnicy oraz dociekliwość, a Samorzadowy trafił do Romana Szełemeja, w przypadku którego doceniono pracę włożoną w zmianę wizerunku miasta Wałbrzycha  oraz doprowadzenie do otwarcie Aqua – Zdroju. Szczególnym wyróżnienie w postaci Super Kryształu nagrodzono Barbarę Szeligowską z Polskiego Radia Wrocław, który wręczyła jej osobiście Pani Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka. W przypadku Barbary Szeligowskiej zauważono czynny udział w promocji wielu wydarzeń kulturalno – społecznych na terenie miasta i powiatu oraz wieloletnią pracę na rzecz regionu.

Nie zabrakło także anty nagrody Kamienia za nieszczególnie chlubne wydarzenie i działanie w roku 2013. Otrzymała je Alicja Ogorzelec – burmistrz Głuszycy. Jednak jak podkreślała Pani Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka podczas przemówienia otwierającego galę: „Pamiętajmy, że oba te przedmioty wywodzą się z jednego, genealogicznego źródła. Każdy kryształ w swej genezie był kamieniem. Zaś każdy kamień może jeszcze przybrać postać kryształu”. Statuetka ta ma być wskazaniem błędów, sygnalizacją, że pewne działania nie przyniosły spodziewanego efektu i zostało to zauważone. Niemniej w przyszłym roku wyróżnienia mogą zostać oddane w zupełnie inne ręce.