Letnie Biuro Parlamentarne w Żarowie
16 sierpnia, 2019
Wizyta w Zakładach Porcelany Stołowej „Karolina”
10 września, 2019

Jeszcze szkoła nie zginęła!

”Nie pamiętam sytuacji, żeby system oświaty i każdy z jej podmiotów wchodził w nowy rok szkolny z tak wysokim stopniem poturbowania.” – napisał w liście do Onetu Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Staroń uważa, że obecnie najwłaściwsze jest podziękowanie obecnemu rządowi i partii rządzącej poprzez pójście na wybory. „Na to powinna pójść zasadnicza część naszej energii. Rząd nie chce nas słuchać, zatem jeśli wszystko zawiodło, czas na zmianę rządu” – podkreśla.
W tym roku powrót do szkoły jest okupiony dużym lękiem ”Nie mamy jednak innego wyjścia. Jeśli ktoś podjął decyzję o pozostaniu w tym zawodzie, musi pamiętać, że cały czas pracuje z uczniami. Nie można ich w tym wszystkim zostawić ani przekierować na nich swojej złości, pretensji czy rozczarowania”.
Warto przeczytać jego list i warto pamiętać o polskiej edukacji, o jej problemach i wielkości zarazem. Koalicja Obywatelska przedstawiła ofertę naprawy polskich szkół oraz zobowiązanie gwarantujące godziwe i satysfakcjonujące wynagrodzenia dla kadry. Wierzę, że po październikowych wyborach nowy Rząd sprawami oświaty zajmie się w pierwszej kolejności.
Byłam dzisiaj na inauguracji roku szkolnego w Wałbrzychu oraz Walimiu. Widziałam przestraszone i przejęte zarazem buzie pierwszaków, uśmiechnięte, czasami figlarnie, w większości jednak skupione twarze starszaków. Patrzyłam również na nauczycieli. Widziałam ich pasje i zaangażowanie. Jeszcze szkoła nie zginęła.
Dziękuję Wam za postawę, za ciężką pracę i obiecuję, że przyjdzie w Polsce czas kiedy słowo nauczyciel brzmiało będzie dumnie. U progu nowego roku szkolnego uczniom życzę najlepszych ocen i radości ze zdobywanej wiedzy, a rodzicom satysfakcji z pociech i spokoju w duszy.  Izabela Katarzyna Mrzygłocka Poseł na Sejm RP