Przed nami ostatnie dni wakacji! Konkurs
22 sierpnia, 2022
Wakacje w mieście
29 sierpnia, 2022

Interpelacja do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Tegoroczne święto plonów podszyte jest niepokojem. Podczas dożynek i wspólnych rozmów rolnicy podzieli się z Poseł na Sejm RP Izabelą Katarzyną Mrzygłocką swoimi obawami. Nie chodzi tu tylko o bardzo wysokie ceny, ale także o dostępność towarów. Rolnicy alarmują o problemach z zakupem nawozów.

Izabela Katarzyna Mrzygłocka przygotowała interpelację do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie dostępności nawozów azotowych dla polskich rolników .

Panie Ministrze!

Od początku roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje informacje o wzroście eksportu nawozów azotowych z Polski. Niestety ma to wpływ na dostępność nawozów dla polskiego rolnictwa. Już w drugiej połowie 2021 roku rolnicy alarmowali o pogarszającej się sytuacji i problemach z zakupem nawozów.

W odpowiedzi na liczne protesty ws. malejącej dostępności nawozów przedstawiciele MRiRW deklarowali, że eksport nawozów z Polski będzie ograniczony. Tymczasem z otrzymanych informacji wynika, że  do naszych sąsiadów, m.in. do Niemiec i na Litwę eksportuje się gigantyczną ilość saletrosanu z Polski.

Sierpień i wrzesień to czas żniw i dożynek w Polsce. Rolnicy powinni świętować, a my dziękować za ich codzienny trud. Jednak tegoroczne święto plonów nie upływa pod znakiem radości, ale wypełnione jest niepokojem.  Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, pszczelarze martwią się o swoje gospodarstwa. Nie chodzi tu tylko o bardzo wysokie ceny, ale także o dostępność towarów. W sierpniu rolnicy zawsze mieli zapewniony zakup nawozów. W tym roku nie ma możliwości m.in. zakupu saletrosanu. Rolnicy nie kryją oburzenia, że nie mają zabezpieczonych surowców do wyjścia w pole.

Mając na uwadze zagwarantowanie polskim rolnikom pracy na roli zwracamy się o odpowiedzi na pytania:

  1. Jaki wzrost eksportu nawozów azotowych z Polski za granicę odnotowało MRiRW w 2022 roku?
  2. Jak MRiRW zabezpiecza dostępność nawozów azotowych dla polskich rolników?
  3. Czy MRiRW reglamentuje zakup nawozów azotowych dla polskich rolników?