Gmina Świdnica, jak co roku, zgromadziła tłumy na swoim dożynkowym święcie. Co sprawia, że na obchody Święta Plonów tak licznie przybywają goście wraz z całymi rodzinami ? Rozmach w organizacji , różnorodność smaków, bogactwo atrakcji, występy artystyczne, konkursy z nagrodami i niepowtarzalny klimat- to tylko kilka powodów.
W niedzielę, 8 września, na boisku Orlik Lutomi Górnej i Dolnej wyrosło kolorowe, radosne miasteczko, a w nim 29 pełnych pyszności stoisk i 33 barwne wieńce dożynkowe- wykonane przez wszystkie sołectwa. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą polową, której przewodniczył dziekan dekanatu Świdnica-Zachów ks. Edward Szajda. Następnie delegacje wszystkich sołectw przemaszerowały w korowodzie prezentując publiczności swoje wieńce dożynkowe i bochny chleba, upieczone z tegorocznych zbóż. Cóż może być piękniejszego dla gospodarza gminy podczas dożynek, jak nie przepiękne wieńce dożynkowe. Moim marzeniem było doczekać dożynek, podczas których wszystkie wsie zaprezentują swoje misternie wykonane wieńce. I dzisiaj spełniliście to moje marzenie. Serdecznie Wam za to dziękuje – mówiła ze wzruszeniem wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Na dożynkach wybrano najładniejsze wieńce, stoiska oraz najlepsze produkty lokalne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się : nalewka „Ale Lipa” z Grodziszcza, nalewka „Sosnówka” z Bystrzycy Górnej i cytrynówka Pigwówka z Boleścina. Pozytywnych emocji dostarczył również konkurs „Świdnicki Łokieć”, w którym tradycyjnie mierzono mieszkańców gminy Świdnica i tym naj… wręczano nagrody. Taką okazję miała również posłanka Katarzyna Mrzygłocka, która mogła osobiście poznać tych NAJbardziej wyjątkowych.
Podczas uroczystości, jak co roku, wójt gminy odznaczała Medalem Zasłużony dla Rolnictwa. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Piotr Błaszko, Benedykt Dziedzic, Tadeusz Hruszowiec, Ryszard Lorens, Karol Rybski, Stanisław Urbańczyk i Jan Wróbel.
Organizatorom tegorocznej wyjątkowej i barwnej uroczystości serdecznie gratulujemy.
Fot. Rafał Pawłowski