Harcerski Ogólnopolski Górski Rajd GRANICA
23 września, 2013
Z wizytą u Przedszkolaków!
25 września, 2013

Festiwal Małych Prapremier

Festiwal Małych Prapremier jest pierwszym w Polsce festiwalem prezentującym wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięcej i młodzieżowej. Podczas festiwalu, który trwał od 17 do 21 września w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, zaprezentowano starannie wybrane prapremiery i wyróżniono najlepszych.
Wśród teatralnych propozycji znalazły się m. in.: Świat Garmanna Teatru „Baj” w Warszawie, Wąż Wrocławskiego Teatru Lalek, Bleee… Teatru „Maska” w Rzeszowie, Tajemnica kina Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, Lenka Białostockiego Teatru Lalek, Nieznośka i kmieć lalkowej Sceny Fraszka Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz Balladyny i romanse Teatru PINOKIO w Łodzi. W programie znalazły się spektakle konkursowe , które rywalizowały o nagrody. Wyróżniono kilka kategorii a wśród nich:
– Grand Prix – za najlepsze przedstawienie,
– Prezydenta Miasta Wałbrzycha,
– za reżyserię,
– za scenografię,
– za muzykę,
– za kreacje aktorskie: najlepszą rolę żeńską i najlepszą rolę męską.
W tej ostatniej kategorii posłanka Katarzyna Mrzygłocka miała przyjemność wyróżnić nagrodą jednego z aktorów. Podczas Festiwalu poza spektaklami czytano również współczesną dramaturgię: Odkręć się, Marcelka Piotra Rowickiego i Dziób w dziób Maliny Prześlugi . Ponadto przygotowano wystawę lalek z dorobku artystycznego Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Wykład Marka Waszkiela oraz dyskusje panelowe z udziałem twórców, teoretyków i publiczności, miały przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami oraz pogłębić wiedzę odbiorców o współczesnych trendach w teatrze.
Organizatorem Festiwalu małych Prapremier jest Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Wałbrzycha.
Zdj. www.walbrzyszek.com