Kongres Małych i Średnich Miast „Europa Małych Ojczyzn" w Wałbrzychu
24 kwietnia, 2019
Gościnnie w Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
28 kwietnia, 2019

Ekologiczna rewolucja w Wałbrzychu

Izabela Katarzyna Mrzygłocka wzięła udział w posiedzeniu Rady Miejskiej Wałbrzycha, na której Radni zdecydowali uchwałą o akcji STOP-PLASTIK.
Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadza całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych. Zakaz obejmował będzie również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu. Już dzisiaj miejskie spółki takie, jak: Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych. Podczas nadchodzącego Festiwalu Kwiatów, jak i sierpniowego półmaratonu nie znajdziemy plastikowych kubków czy talerzyków.
 
STOP-PLASTIK to nie tylko rygory i zakazy, ale również akcja edukacyjna. Inicjatywie towarzyszy logo, którym oznaczane będą imprezy, na których nie ma plastiku. Na mieście pojawią się także plakaty oraz billboardy zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń, a z początkiem nowego roku szkolnego wszyscy wałbrzyscy pierwszoklasiści otrzymają od miasta ekologiczne bidony na napoje.

Trzeba znacząco ograniczyć stosowanie plastiku w całej Europie. Cieszę się, że w Polsce wyzwanie te podejmują samorządy, że wprowadzają radykalne decyzje oraz prowadzą akcje edukacyjne. Do 2021 r. plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, będą zakazane w Unii Europejskiej. Musimy jak najszybciej się do tego dostosować – podkreśla posłanka.