Sejm zakończył 72. posiedzenie
25 lipca, 2014
Serowe pyszności w Dziećmorowicach
18 sierpnia, 2014

Dziecięcy kongres w Jaworzynie Śląskiej

Czy trudno zostać politykiem? Jaki powinien być dobry polityk? Czym zajmują się posłowie w Sejmie? Na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć goście Kongresu Dzieci, który 28 i 29 lipca odbywał się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Pierwszemu takiemu wydarzeniu patronowała posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która dziś pracowała razem z dziećmi.
Drugi dzień kongresu rozpoczął się od podsumowania dnia pierwszego. A sporo się działo. Jedna z grup postulowała na przykład, aby w każdym mieście w Polsce mogło odbywać się Miasto Dzieci. Przypomnijmy, że przez ostatnich siedem lat to właśnie Muzeum w Jaworzynie organizowało ten projekt, który w nieco innej formie kontynuowane są na Zamku Topacz i w Świdnicy. Inna grupa skierowała do burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza postulat, by w mieście w okolicy żwirowni stworzyć skate park i park linowy wraz z miejscami do rekreacji. Przygotowała nawet projekt takiego miejsca.
Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka musiała odpowiedzieć dzieciom na pytanie, czym się zajmuje w Sejmie. – Przede wszystkim jestem posłem, ale też wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej – mówiła posłanka. – To taka duża klasa, w której trzeba zorganizować pracę. Po drugie zajmuję się rynkiem pracy. Wiecie, jakie to ważne, bo to, czy wasi rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie mają pracę, ma wpływ na to, jak wam się żyje. Poza tym zajmuję się sprawami dzieci, zwłaszcza tych pokrzywdzonych przez los i niepełnosprawnych. I wreszcie zajmuję się przepisami prawa, zwłaszcza prawa karnego. Pilnuję, żeby się tworzono takie prawo, żeby wszyscy dobrze się zachowywali – tłumaczyła małym obywatelom posłanka.
Zapytano ją także o to, co zrobić, żeby w Jaworzynie było mniejsze bezrobocie. – Nie tylko w Jaworzynie jest duże bezrobocie, ale w wielu miejscach kraju – mówiła Izabela Katarzyna Mrzygłocka. Tutaj dużo może zrobić pan burmistrz i strefa ekonomiczna. Ja i pan burmistrz mieliśmy spotkanie z pracodawcami, podczas którego podpowiedzieliśmy im sposoby zdobycia funduszy na tworzenie nowych miejsc pracy. Trzeba też stworzyć takie przepisy, które umożliwią to pracodawcom.
Kongres Dzieci odbywa się po raz pierwszy, ale jak mówią organizatorki – Katarzyna Szczerbińska-Tercjak i Grażyna Krumeich – z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, na pewno będzie kontynuowany.