Izabela Katarzyna Mrzygłocka została przewodniczącą Podkomisji Nadzwyczajnej
5 sierpnia, 2013
Weszły w życie zmiany w czasie pracy
23 sierpnia, 2013

A może wycieczka do Sejmu?

W obecnej- VII kadencji, Sejm zwiedziło już 280 tys. osób. Wycieczki zorganizowane, zwiedzanie indywidualne, m.in. w okresie wakacyjnym, oraz dni otwarte, w tym europejska akcja Noc Muzeów- to okazje do poznania sejmowych budynków i ich historii.
Sejm jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok i można w nim przejść się m.in. po sali posiedzeń, Sali Kolumnowej, korytarzu marszałkowskim, sali prasowej oraz holu głównym, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II RP – ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Do obejrzenia jest też makieta kompleksu budynków sejmowych i gablota z laskami marszałkowskimi. Dodatkowo sejmowi przewodnicy prezentują krótki przegląd historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Można również trafić na specjalnie przygotowaną wystawę. Podczas dnia otwartego w lutym 2012 r. wystawiona była ekspozycja poświęcona pierwszym posłankom II RP, a w tegoroczną Noc Muzeów zwiedzający mogli obejrzeć plansze z fragmentami poematu „Kwiaty polskie” oraz rękopisy tego utworu, udostępnione przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Bez wątpienia zwiedzenie sejmowego gmachu, w którym podejmowane są najważniejsze dla państwa decyzje, jest dużą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Może wiec warto czas wakacyjnego odpoczynku wykorzystać na „podróż” po gmachu na ul. Wiejskiej ?
Jeśli chcesz zwiedzić budynki sejmowe- w okresie wakacji nie musisz przesyłać zgłoszenia z wyprzedzeniem. Wystarczy, że pojawisz się ok. godz. 11.45 w Dziale Przepustek w budynku „H” przy ul. Wiejskiej, aby po okazaniu dokumentu ze zdjęciem otrzymać jednorazową kartę wstępu. O godz. 12.00 przewodnik Wszechnicy Sejmowej zabiera chętnych na wycieczkę po Sejmie. Żeby odwiedzić budynek Sejmu większą grupą należy zarezerwować wizytę w Internetowym Systemie Rezerwacji Wizyty w Sejmie.
Informacje na temat terminów oraz zasad zwiedzania są dostępne na stronie internetowej Sejmu pod adresem: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/page/zwiedzanie_sejmu oraz w zakładce dla młodzieży pod linkami: http://edukacja.sejm.gov.pl/zwiedzanie-sejmu/
i http://edukacja.sejm.gov.pl/aktualnosci/122-zwiedzanie-sejmu-przez-osoby-indywidualne.html .
Zdjęcie wykonał Krzysztof Białoskórski.