II edycja Konkursu Plastycznego "Kartka z wakacji" rozpoczęta!
12 lipca, 2018
Ostatni dzwonek do składania prac w konkursie "Kartka z wakacji"
20 sierpnia, 2018

550 lat parlamentaryzmu w Polsce

„550 lat parlamentaryzmu w Polsce to wielka historia, ale również wielkie doświadczenia. Powinniśmy uczyć się na błędach, bo ilekroć sejm był słaby, Polska zaczynała pogrążać się w chaosie. Siłą opozycji w Polsce jest jej zjednoczenie. Zjednoczenie pod sztandarami wolności i Konstytucji.” – podkreślał Grzegorz Schetyna podczas uroczystego posiedzenia Klubów Parlamentarnych Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej z okazji 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu.
Rocznica stała się okazją do debaty nie tylko nad tradycją polskiego parlamentaryzmu, ale nad kondycją polskiego parlamentaryzmu i demokracji. Bronisław Komorowski zauważył, że dzisiaj parlament sam ustawia się w roli „biernego wykonawcy, służalczego wykonawcy decyzji zapadających zupełnie gdzie indziej”.
„Wszyscy natomiast mają przestrzegać zasad konstytucji, bo bez konstytucji budujemy dom, który jest raczej kupą cegieł, a nie konstrukcją – mówił Jerzy Buzek. Jak dodał, polski parlamentaryzm rodził się w wielonarodowościowym kraju, który był otwarty na inne wyznania i otwarty na Europę.