Uroczyście w Walimiu
12 listopada, 2014
Sukcesy i potrzeby świdnickich harcerzy
16 listopada, 2014

Obchody Dnia Niepodległości w Świdnicy

Dzień Niepodległości to niezwykle istotny dzień dla wszystkich Polaków- przypomina nam jak cenną wartością jest wolność, którą odzyskaliśmy po 123 latach niewoli. Jednakże poza radością i dumą w tym czasie oddajemy się przede wszystkim refleksjom na temat przeszłości oraz tego, co nas czeka w najbliższych latach.
O tej ważnej dacie nie zapomnieli Świdniczanie, którzy do obchodów Dnia Niepodległości przygotowali się bardzo sumiennie, pokazując, że w ich sercach na stałe gości patriotyzm i szacunek dla ojczyzny. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego, przy ulicy Słowiańskiej. W tym roku przebiegały one nieco inaczej niż do tej pory. Pierwszy raz zrezygnowano ze spotkania pod Pomnikiem Zwycięstwa na Placu Grunwaldzkim. Poza tym pierwszy raz w historii Świdnicy to nastolatek, Gracjan Szymański, wygłosił przemówienie z okazji obchodów Dnia Niepodległości.
Uroczystość przeprowadził komendant Hufca ZHP, Piotr Pamuła. Na ulicy Słowiańskiej nie zabrakło parlamentarzystów oraz samorządowców, licznie zjawili się również mieszkańcy miasta i uczniowie w różnym wieku. Ważnym punktem obchodów była modlitwa za powstańców przeprowadzona przez księdza Kazimierza Jandziszaka. Uroczysty nastrój tego dnia podkreśliła oprawa muzyczna przygotowana przez Świdnicką Orkiestrę Dętą oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat. Zebrani wysłuchali także wierszy recytowanych przez Olgę Łabędź i Marcina Jagnieszko. Na zakończenie uroczystości złożono wieńce. Kwiaty w imieniu mieszkańców nieśli prezydent miasta, Wojciech Murdzek oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich i uczniowie świdnickich szkół. Pierwszy raz w historii świdnickich obchodów swoje delegacje wystawiły również partie polityczne.
Tegoroczne obchody były także okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Uroczystości odbyły się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wśród nagrodzonych znaleźli się przede wszystkim: Jan Tomasz Adamus- realizator Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, Tomasz Hrynycz- animator środowiska literackiego w Świdnicy oraz Mateusz Stefanowski- za przekazanie Muzeum Dawnego Kupiectwa zabytkowych monet. Najważniejszą postacią tego wieczoru była Teresa Słupianek- nauczycielka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 10, a także znana świdnicka harcerka.

zdjęcie: Dariusz Nowaczyński