Posłowie rozpoczęli kolejne obrady
10 września, 2014
Posłanka Przyjacielem Miasta Dzieci
15 września, 2014

15 lat WTZ w Mokrzeszowie

Piękna uroczystość odbyła się 9 września w świdnickim teatrze – jubileusz 15-lecia świętowały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Goście mogli wysłuchać historii placówki, która wprowadza obecnie w samodzielne życie ponad 40 uczestników, a także obejrzeli rozwój WTZ zobrazowany zdjęciami z minionych piętnastu lat.
Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Świdnicy Ewa Kowalska i kierownik WTZ w Mokrzeszowie Jadwiga Roniewska-Ciupiak nie kryły radości z dzieła, które udało się im i wszystkim osobom zaangażowanym przez te lata w rozwój terapii zajęciowej, stworzyć. Wśród nich byli m.in. samorządowcy – starosta świdnicki Zygmunt Worsa, wicestarosta Alicja Synowska i prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, pierwszy starosta świdnicki, za którego kadencji zakładano warsztaty.
Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka nie mogła być obecna na uroczystościach. Przekazała jednak na ręce świętujących gratulacje i życzenia. Oto one:

Świdnica, 9.09.2014 r.

Szanowna Pani Przewodnicząca,
Szanowna Pani Kierownik,
Drodzy Uczestnicy,

z nieukrywaną radością przyjęłam zaproszenie na jubileusz 15-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Niestety, obowiązki sejmowe nie pozwalają mi wziąć w nich udziału.
Tą drogą jednak chciałbym złożyć Wam wszystkim serdeczne życzenia z okazji tak zacnych urodzin. Osoby z niepełnosprawnością, w tym także niepełnosprawnością intelektualną, żyją wśród nas i są taką samą częścią społeczeństwa, jak każdy inny obywatel. Musimy o tym codziennie pamiętać.
Warsztaty Terapii Zajęciowej to miejsce w systemie pomocy niepełnosprawnym szczególne. Miejsce, które przywraca osoby z dysfunkcjami społeczeństwu, które nie tylko usprawnia i rozwija umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, ale też uczy takiej prostej, życiowej zaradności, którą inni nabywają w sposób naturalny. Dzięki takim warsztatom, łatwiej się przystosować, odnaleźć w środowisku społecznym, uczyć planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, a nawet decydowania o swoich sprawach. To miejsce, które uczy życia.
Dlatego wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom związanym z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, które pomagają niepełnosprawnym od 15 lat, należą się szczególne wyrazy uznania i szacunku. Dziękuję Wam za ten trud i gratuluję każdego, nawet najmniejszego sukcesu. Tylko Wy wiecie, jak trudno je osiągnąć i jak wielką dają przez to satysfakcję.

Z wyrazami sympatii

Izabela Katarzyna Mrzygłocka

Poseł na Sejm RP

Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński