Posłanka Mrzygłocka wiceszefową Komisji Administracji i Cyfryzacji
25 czerwca, 2014
Przeżyjmy to jeszcze raz – finał konkursu Zwierzak za kierownicą
25 czerwca, 2014

O inicjatywach na rzecz młodych na rynku pracy

Bezrobocie młodych jest problemem w całej Europie, przy czym największy problem maja kraje południa Europy. Polska mimo relatywnie lepszej sytuacji gospodarczej odnotowała na koniec roku 2013 wysoki  poziom bezrobocia młodych – prawie 27%.  To na szczęście znacznie mniej niż w Hiszpanii, Portugali, Grecji czy Irlandii, to także mniej niż w latach 2002 – 2006, kiedy poziom bezrobocia młodych osiągał poziom 40%.

Ze strony urzędów pracy pojawiają się głosy, że realizacja zadań związanych z aktywizacją młodych utrudnia im pomoc innym grupom np. osobom 50+. Czy po nowelizacji i dodaniu do katalogu instrumentów wsparcia innych nowych form jak bony stażowe, zatrudnieniowe, czy na zasiedlenie sytuacja młodych może ulec poprawie? Czy jest szansa na to, że jeszcze w tym roku uruchomione zostaną nowe instrumenty i czy urzędy pracy otrzymają na te zadania dodatkowe środki? Bowiem nie jest tajemnicą, że wiele urzędów mimo posiadanych środków od początku roku, znaczną cześć już zagospodarowała.

Innym ważnym problemem jest relacja Planu Gwarancji dla młodych, która została już zaakcentowana przez KE do Programu finansowego – Inicjatywy dla młodych, która w Polsce będzie realizowana w ramach nowego programu PO WER. Kiedy te środki spłyną do Polski? Czy możemy wskazać proporcje działań finansowanych przez Polskę z Funduszu Pracy oraz tych finansowanych ze środków unijnych? Jakich efektów możemy spodziewać się w perspektywie tego roku i lat następnych?