VII Edycja Święta Ziemi na Brzegu Jeziora
12 maja, 2014
Po nitce do księżyca – wystawa Basi Malinowskiej zagościła w Głuszycy
16 maja, 2014

Diament Wolności dla marszałka Senatu

– Dzięki ludziom, takim jak Pan, Polska jest dziś w tym miejscu, o jakim 25 lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć, a wielu z nas nawet nie śniło się, że kraj, w którym żyjemy, kiedyś będzie prawdziwym demokratycznym państwem, z wolnorynkową gospodarką i coraz prężniej tworzącym się społeczeństwem obywatelskim – napisała posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka w liście gratulacyjnym, który przekazała dziś w Świdnicy marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi. Marszałek odebrał nagrodę Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich – Diament Wolności.
W uroczystej gali, która odbyła się w świdnickim Park-Hotelu, oprócz najważniejszego gościa, wzięli także udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski, senatorowie Stanisław Jurcewicz i Wiesław Kilian, posłanki Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Teresa Świło i Monika Wielichowska, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz i wielu innych znamienitych gości ze świata polityki, samorządu i biznesu.
Diament Wolności, którego Bogdan Borusewicz jest dziesiątym i ostatnim laureatem, to wyróżnienie ustanowione przez SPiKŚ z okazji jubileuszu 20-lecia tej organizacji, który uroczyście obchodzono w 2010 roku. To nagroda dla tych, którzy odegrali wybitną rolę w wydarzeniach 1989 roku, a także w życiu publicznym kraju w latach późniejszych.
Pierwszymi laureatami Diamentów Wolności zostali: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, prof. Leszek Balcerowicz, Adam Michnik oraz Władysław Frasyniuk. Kolejne nagrody przyznano Janowi Lityńskiemu, prof. Markowi Belce oraz Henrykowi Wujcowi. W tym roku nagrodę postanowiono przyznać ostatniej, według członków Stowarzyszenia, osobie godnej uhonorowania – marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi.
Podczas gali odbyła się także debata poświęcona okresowi 25 lat od pierwszych wolnych wyborów. Prowadzący ją Edward Szywała, prezes SPiKŚ, rozmawiał na ten temat ze Stanisławem Huskowskim, sekretarze, stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, marszałkiem Bogdanem Borusewiczem, ministrem Bogdanem Zdrojewskim, prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem, prezesem wrocławskiej loży Business Centre Club Markiem Woronem i prezydentem Świdnicy Wojciechem Murdzkiem.