Festiwal Gulaszu w Walimiu
27 czerwca, 2016
Basen w Żarowie pnie się w górę
15 lipca, 2016

Rada Krajowa i konwencja PO

Samorządność, praworządność i europejskość – to trzy filary, na których PO budować będzie program Polska Obywatelska 2.0. 2 lipca we Wrocławiu odbyła się Rada Krajowa i Konwencja Programowa Platformy Obywatelskiej.
W trakcie trzech paneli dyskusyjnych przedstawiono szereg postulatów programowych, które zawarte będą w nowym programie.
POLSKA SAMORZĄDNA
W panelu dotyczącym samorządności udział wzięli Mariusz Witczak, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz europoseł Bogdan Zdrojewski – były prezydent Wrocławia. Dyskusja pokazała jasno, że Platforma chce budować samorządy bliższe obywatelom – m.in. z bezpośrednio wybieralnymi władzami województw. – Im więcej kompetencji na dole – w samorządzie – tym bezpieczniejsze i sprawniejsze państwo – mówił Bogdan Zdrojewski
POLSKA EUROPEJSKA
O roli Polski w Europie dyskutowali politycy Platformy, którzy z zagadnieniami dotyczącymi Unii Europejskiej obeznani są znakomicie. Panel prowadzł Rafał Trzaskowski, były eurodeputowany oraz wiceminister ds. europejskich, a obok niego udział wzięli w nim europosłowie Jacek Saryusz-Wolski, Jan Olbrycht oraz prof. Dariusz Rosati.
PO chce Polski europejskiej, aktywnie współtworzącej Unię Europejską – głównego gwaranta naszego bezpieczeństwa. – Żarty się skończyły! Czas na zwarcie szeregów – nie ma miejsca na Unię podzieloną – mówił w kontekście brytyjskiego referendum o wyjściu z Unii Rafał Trzaskowski. – To właśnie na barkach Platformy spoczywa odpowiedzialność, by wysłać czytelny, proeuropejski sygnał. Czas na konsolidację UE.
POLSKA PRAWORZĄDNA
Z kolei w dyskusji o praworządności prowadzonej przez byłego ministra sprawiedliwości Borysa Budkę udział wzięli eksperci – dr hab. Sabina Grabowska, prof. Marek Chmaj oraz prof. Ryszard Balicki.
Postulat Polski praworządnej to propozycja Polski z silnym Trybunałem Konstytucyjnym, niezależną od polityków prokuraturą, z realną odpowiedzialnością polityków – w tym prezydenta, którego obywatele mogliby odwołać w drodze ogólnokrajowego referendum.