Można składać wnioski o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla

24 października 2017 - Blog - komentarze 2

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ustawa zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Aby otrzymać rekompensatę uprawniona osoba będzie musiała wypełnić wniosek. Można je składać w centralach spółek i kopalniach objętych ustawą. Już od dziś, wtorku 24 października, można zacząć takie wnioski składać. Bardzo ważne jest zachowanie terminu składania wniosków, który wynosi 21 dni od daty opublikowania ustawy. – informuje Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

O rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu, a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione będą też wdowy oraz sieroty otrzymujące renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Wzór wniosku dostępny poniżej. Można go również pobrać w siedzibie mojego biura poselskiego w Wałbrzychu przy ul. 1 Maja 3.

wzor-wniosku

ustawa-o-swiadczeniu-rekompensacyjnym

instrukcja-dla-osob-uprawnionych

źródło – http://www.pgg.pl

2 komentarze

  • Leszek G napisał(a):

    Czy Osoby pobierające świadczenia z ZUS nadal będą otrzymywać dodatek, za deputat węglowy?

    • Anna napisał(a):

      Tak, dla tych osób sytuacja nie ulega zmianie. Nowa ustawa dotyczy tylko emerytów i rencistów, którzy mieli ustalone prawo do deputatu, a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*