Rozpoczęło się 67. Posiedzenie Sejmu
7 maja, 2014
Pomnik św. Jana Pawła II odsłonięty
9 maja, 2014

Marsz Godności w Świdnicy

– Ten marsz ma przypominać ludziom o tym, że są wśród nich osoby niepełnosprawne intelektualnie i mają takie same prawa jak wszyscy – mówiła Elżbieta Osiurak, wiceprzewodnicząca świdnickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym, tu przed startem Marszu Godności w Świdnicy, w którym udział wzięły osoby niepełnosprawne intelektualnie z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego.

Marsz Godności organizowany w Świdnicy jest od 14 lat z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który przypada 5 maja. To okazja do przypomnienia społeczeństwu, że takie osoby żyją wśród nas, że są takimi samymi ludźmi jak my i mają takie same prawa – do rozwoju, do szczęścia, do życia w społeczeństwie.

W świdnickim marszu wzięli udział członkowie kół PSOUU z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego, a także uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej – to szczególne miejsce dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Tu uczą się czynności potrzebnych w codziennym życiu, jak gotowanie, ale też wykonują proste prace, w tym także artystyczne. To szansa na rozwój, zdobycie zawodu, integrację w grupie, a także rehabilitację społeczną i zawodową.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. senator Wiesław Kilian, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy Joanna Gadzińska, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, wicestarosta Alicja Synowska. Posłankę Izabelę Katarzynę Mrzygłocką, która bierze obecnie udział w 67. obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowała Anita Odachowska-Mazurek.
– Osoby z niepełnosprawnością, w tym także niepełnosprawnością intelektualną, żyją wśród nas i są taką samą częścią społeczeństwa jak każdy inny obywatel – mówi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. – Cieszę się z każdej inicjatywy, która o tym przypomina. Osoby niepełnosprawne – czy fizycznie, czy umysłowo – to ludzie niezwykle wartościowi, od których reszta społeczeństwa może i powinna się uczyć, bo jest to bardzo cenna nauka – bycia sobą, mimo wielu ograniczeń. Bycia człowiekiem.